Рецепт за ДОМАШНА ПИЛЕШКА ПАШЕТА: Тоа е многу ПОДОБРА варијанта од купена во продавница, и многу е ЛЕСНО за правење

Рецепт за ДОМАШНА ПИЛЕШКА ПАШЕТА: Тоа е многу ПОДОБРА варијанта од купена во продавница, и многу е ЛЕСНО за правење.
Лесно се прави пилешка паштета, особено ако ви остане пилешко после ручекот.

Состојки:

 • 400 гр бело месо
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 1 китка магдонос
 • 2 лажици сенф
 • 2 лажици мајонез
 • 1 лажица кечап
 • сок од половина лимон
 • сол, бибер
 • власец
 • Подготовка
  Печете го белото месо во рерна. Искинете го на парчиња и ставете го во блендер. Додадете крупно исечкан кромид, чешне лук, сечкан китка магдонос, сенф, мајонез, кечап, сок од лимон, сол и бибер по вкус, а ако сакате позачинета паштета и малку кари. Сето тоа изблендирајте го убаво да се соедини и масата да стане компактна. Префрлете ја паштетата во длабок сад и по желба посипете ја со власец. Одличен е како здрав намаз на леб за појадок. А можете да го послужите со кисело млеко или јогурт.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *