РЕЦЕПТ: Десерт за паметење – Карамелизиран ананас со мед и цимет

РЕЦЕПТ: Десерт за паметење – Карамелизиран ананас со мед и цимет.
Сладок ананас печен во сопствен сок со додаток на мед, кафеав шеќер, лимон и ароматични зачини! Ова едноставно задоволство го одзема здивот.

Состојки:

 • свеж ананас
 • две лажици кафеав шеќер
 • две лажици мед
 • половина лажичка цимет
 • лажичка екстракт од ванила
 • сок од половина лимон
 • ѕвезден анасон
 • Подготовка:
  Исчистете го ананасот, па ставете го во плех со соодветна големина.
  Загрејте ја рерната на 200 степени.

  Измешајте ги шеќерот, медот, ванилата, циметот и сокот од лимон, па со добиената смеса премачкајте го ананасот. Печете 20-25 минути додека ананасот убаво не порумени. Сервирајте топло, по желба со сладолед.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *