Појадок кој го сакаат СИТЕ деца: Направете ДОМАШНО ЗУ-ЗУ, се ќе се јаде

Појадок кој го сакаат СИТЕ деца: Направете ДОМАШНО ЗУ-ЗУ, се ќе се јаде.
Вкусен појадок за секого.
Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 200 мл јогурт
 • 300 мл топла вода
 • 100 мл масло
 • 150 гр маргарин или путер
 • 1 лажица шеќер
 • 1 коцка свеж квасец
 • 3 цели јајца + 1 жолчка (белката се користи за премачкување)
 • 4 лажички сол
  Подготовка
  Измешајте јогурт, 100 мл вода, квасецот и лажица шеќер и оставете да нарасне. На 1 кг брашно додадете 3 јајца, 1 жолчка, 200 мл топла вода, 100 мл масло, сол и додадете го квасецот. Замесете мазно тесто и оставете го да одмори (да се удвои масата).

  Добиеното тесто извадете го на површина посипана со брашно, па поделете го на 4 тестенини. Секоја јуфка разредете ја со сукало во големина на голем плех, растопете маргарин или путер и премачкајте ги одвоените тестенини (последната не треба да се подмачка).
  Растопеното тесто наредете го едно врз друго, па исечете го на коцки 3 х 3 см и наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Секоја коцка премачкајте ја со изматена белка и посипете со сусам.
  Печете полека во рерна загреана на 200 степени околу 25 минути.

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *