„Кралица“ на сите пити: БОСАНСКИ МАНТИИ, ова е рецепт кој се пренесува од колено на колено

Стар рецепт кој се чува да не се заборави.
Ако навистина сакате да ги изненадите вашите домашни, тогаш овој рецепт е за вас. Подгответе говедски мантии и ќе создадете топла и нежна атмосфера во вашиот дом.

Подготовка:
Во сад ставете брашно, посолете малку, па млака вода и замесете мазно тесто. Поделете го на 9 дела.
Добро измесете ги и премачкајте ги со растопен путер. Оставете го тестото на топло место да нарасне.
Додека тестото нарасне, направете смеса од месо, кромид, сол и бибер по вкус.

Кога тестото ќе нарасне, прво одвојте го со раце, по можност на подмачкана површина, па наредете го едното врз другото. На крај сите заедно расукајте ги во една голема кора и убаво разредете ги со сукало, за тестото да биде речиси проѕирно.

Ставете го месото на рабовите на одвоениот тухест, па нежно виткајте го навнатре. Кога ќе го расукате во круг, ќе добиете долгнавесто тесто, кое потоа го кинете на топчиња и го ставате во подмачкан плех да се пече во рерна.

Плехот прво премачкајте го со масло. Во подмачкан плех ставете ги мантиите една до друга. Ставете го да се пече во загреана рерна околу 40 минути. Кога е готов, извадете го и ставете го да се излади.
Лукот ситно исечкајте го и прелијте го со јогурт, па додадете 1 лажица крем. Добро измешајте.
Со овој прелив премачкајте ги готовите, сè уште топли мантии. Специјалитетот е готов, се што треба да направите е да уживате во него.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *