Жена јадеше по малку сусам секој ден, нема да верувате како тоа влијаело на неа

Жена јадеше по малку сусам секој ден, нема да верувате како тоа влијаело на н

За да го нормализирате нивото на холестерол, можете да јадете сусам, но не треба да го користите секојдневно, советува руската нутриционистка Ана Дробишева, цитирана од РИА Новости.
Според неа, сусамот е корисен за намалување на нивото на холестерол, како и за нормализирање на метаболизмот на мастите во организмот. Тие содржат железо, цинк, бакар, магнезиум, фосфор и влакна.

Производот содржи седум пати повеќе калциум од млекото.Сусамот не може да се јаде секој ден бидејќи неговите семки содржат супстанции кои го зголемуваат згрутчувањето на крвта“, предупреди таа.
Според неа, доволно е да додадете една лажица семки во храната неколку пати неделно. Ова ќе го збогати телото со антиоксиданси и фитоестрогени. Претходно, британската докторка Дебора Ли повика на намалување на масното месо, колбасите, колачите, сирењето и десертите, бидејќи тие го зголемуваат нивото на холестерол.

Таа открила и тројца убијци на оваа супстанца во телото. Меѓу нив докторот ги посочи незаситените масти, млечните производи и влакната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *