Ако имате главоболки, сува кожа или дебелина, направете го ОВА

Ако имате главоболки, сува кожа или дебелина, направете го ОВА
Водата мора да биде присутна во нашиот секојдневен живот и во одредена количина за да го снабди нашето тело со потребната хидратација. Дехидрацијата на телото ги успорува процесите во него, предизвикува сува кожа, може да биде виновник за главоболки и долгорочно – за вишок килограми. Нормалните количини дневно се околу 2-3 литри вода. Еве некои од знаците дека е време да го хидрирате вашето тело:

Кожата ви е сува Сонувате за мека и нежна кожа? Без оглед на лосиони кои користите, ако не ја добиете вистинската количина на вода, никогаш нема да бидете целосно задоволни со резултатите. Дехидрацијата на телото доведува до влошување на фините линии, сувост на кожата, пукање, лупење, црвенило итн. Причината за овие реакции е што клетките во дермисот почнале да се сушат поради недостаток на доволно влага. Можете да го спречите ова и да го забавите процесот на стареење ако консумирате повеќе вода.

Причина за прекумерна тежина Повеќето од вас веројатно се свесни дека нашето тело не може да направи разлика помеѓу глад и жед. Поради оваа причина, често погрешно се грешиме дека сме гладни, а всушност сме дехидрирани. Така, апсорбираме многу повеќе храна отколку што ни треба, што исто така може да доведе до дебелеење во одредени ситуации. Кога ќе го почувствувате ова чувство, прво испијте чаша вода, а ако не се смири во рок од 15 минути, тогаш сте навистина гладни, инаку на вашето тело му требаше само вода.
Суви усни и жед Дехидрацијата на телото се појавува и на усните – тие стануваат посува, може да пукнат, да почувствувате сува уста итн. Кога чувствувате жед, вашето тело веќе почнало да дехидрира, затоа испијте барем една чаша вода. Одржувајте оптимални нивоа на хидратација за да ги избегнете овие симптоми.

Главоболка
Главоболката може да биде предизвикана и од дехидрација. Кога не го снабдувате вашето тело со доволно вода, тој се обидува да ја задржи влагата од ткивата, а мозочното ткиво губи дел од својата влага и се собира. Кога се собира, се оддалечува од черепот и како резултат на тоа се појавува болката.Главоболката може да се зголеми, бидејќи во отсуство на доволно вода, количината на кислород и крв добиена во мозокот е исто така помала.

Намален имунитет Кога не пиете доволно вода, токсините побавно се елиминираат од вашето тело и тие се акумулираат во крвта, што пак го ослабува имунолошкиот систем. Добро хидрираниот организам побрзо се справува со инфекциите и воспаленијата кои се појавиле.
Статијата е само за информативни цели и не е препорака или замена за професионална консултација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *