Пржени печурки со путер: МУ ГИ СПРЕМАМ НА СОПРУГОТ СЕКОЈА ВЕЧЕР ЗА СО ПИВО!

Пржени печурки со путер: МУ ГИ СПРЕМАМ НА СОПРУГОТ СЕКОЈА ВЕЧЕР ЗА СО ПИВО.
Состојки:

  • 300гр. свежи шампињони
  • 50 гр путер
  • пола мало лажиче црвен пипер

Вака приготвените печурки се супер мезе и добра замена за печурките на скара. Јас користев цели печурки, па ги сечев дома.
Исечените печурки се ставаат во тава и се пржат се додека не им испари течноста. Откако течноста ќе испари, се додава путерот и се пржат печурките до заруменување.

Пред крајот, се посолува, се наросува мелен црн бибер и се додаваат и другите зачини и се допржуваат уште малку.
Јас користем сув магоднос, кога нема свеж.
На здравје!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *