Лимон + сол + црн пипер и ШЕСТ здравствени проблеми исчезнуваат за неколку часа

Лимон + сол + црн пипер и ШЕСТ здравствени проблеми исчезнуваат за неколку часа

Можеби сте слушнале за чудесните својства на лимонот, кој е еден од најкористените производи за зајакнување на имунитетот. Сигурно сте прочитале за способноста на црниот пипер во борбата против настинките и разните вируси.

И својствата на солта за здравјето на луѓето се одамна познати. Меѓутоа, ако ги измешате овие три производи, ќе добиете смеса која буквално може да излечи се!
Комбинацијата од лимон, сол и бибер е прекрасен лек за 6 проблеми – од настинки до прекумерна тежина!

1. Болки во грлото
Може да се ослободите од болките во грлото со додавање на 1 лажица свеж сок од лимон, половина лажичка црн пипер и една кафена лажичка сол во чаша топла вода. Течноста се користи за гаргара.

2. Отстранете ги камењата од жолчката
Стврднатите наслаги на дигестивните сокови во жолчното кесе се нарекуваат жолчни камења. Тие можат да бидат исклучително болни и да доведат до дигестивни проблеми. Измешајте 3 лажици маслиново масло со 1 лажица сок од лимон и 1 лажичка црн пипер. Пијте ја оваа смеса. Ќе ви помогне да се ослободите од жолчните камења.

3. Хепрес
Ако вашето здравје не е многу добро, веројатно често патите од херпес. За да се ослободите од нив, ставете една лажица хималајска сол во чаша топла вода и промешајте. Додадете малку црн пипер. Со оваа течност исплакнете ја устата три пати на ден и многу брзо чиревите ќе исчезнат.

4. Слабеење
Сакате да изгубите малку тежина? Тоа е можно со помош на следниот пијалок: 1/4 лажичка мелен црн пипер, 2 лажици сок од лимон и една лажица мед во чаша вода. Земете ја смесата секое утро на празен стомак и брзо ќе ослабете!

5. Гадење
Вознемирениот стомак може да се смири со црн пипер, додека лимонот ќе го спречи гадењето. Измешајте една лажица сок од лимон и една лажичка црн пипер во голема чаша топла вода и полека испијте ја течноста во мали голтки.

6. Настинки и грип
Лимонот може да направи чуда во лекувањето на настинки или грип. Додадете сок од половина лимон во голема чаша зовриена вода и кората од неа. Оставете ја течноста десет минути и извадете ја кората од лимон од чашата. Посипете со малку црн пипер. Пијте ја оваа течност секој ден додека не се чувствувате подобро.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *