Омлет со сирење и домати: Рецепт за ПОЈАДОК кој сите го сакаат

Омлет со сирење и домати: Рецепт за ПОЈАДОК кој сите го сакаат.
Сочен омлет со домати.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 1 лажичка брашно
  • 2 лажици млеко
  • 100 гр полномасно сирење
  • 2 домати
  • 1 лажица масло
  • сол по вкус
  • бибер по вкус

Подготовка

Добро изматете ги јајцата со млекото и брашното. Зачинете со сол и бибер. Во тава загрејте го маслото и без мешање додајте ги јајцата. Од време на време, малку кревајте ги рабовите, но не вртете. Кога омлетот е готов, ставете го на чинија од печената страна.
На половина од омлетот посипете рендано сирење и исечканите домати. Поберете го. Преклопете го другиот дел од омлетот. Послужете топло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *