Најдобрите чаеви во зима ГО ЗАЈАКНУВААТ ИМУНИТЕТ: Напијте се една шолја пред спиење и зачувајте го вашето здравје

Најдобрите чаеви во зима ГО ЗАЈАКНУВААТ ИМУНИТЕТ: Напијте се една шолја пред спиење и зачувајте го вашето здравје.
Имунитетот се зајакнува со здрава исхрана, физичка активност и квалитетен сон, а овие два пијалоци се и како тие можат да ја поддржат одбраната на телото.

Шолја топол чај пред спиење го смирува и го подготвува телото за спиење. Освен тоа, чајот направен од одредени растенија го зајакнува имунитетот, кој особено може да се разниша наесен. Во овој период од годината вирусите се многубројни, па често се бориме со кашлица, настинка и треска.

Затоа е важно да го одржуваме нашиот имунитет силен. Веќе е добро познато дека здравата храна, редовната физичка активност и доволното спиење се од пресудно значење за здравјето на организмот, а чаевите можат само да помогнат. Според експертите, чаевите од корен од сладунец и куркума се одлични за зајакнување на имунитетот.
Луѓето со години користат чај од корен од сладунец за да ја ублажат кашлицата, да го обноват црниот дроб и да ги намалат проблемите со стомакот. Поради активните состојки содржани во коренот на сладунец, чајот има антиинфламаторно дејство и ги ублажува грчевите и болките. Чајот од корен од Тасев биле исто така се користи за голем број вирусни инфекции, вклучувајќи настинки и грип. Не се препорачува во случај на цироза на црниот дроб и бубрезите, како и во случај на намалено ниво на калиум во крвта.
Чај од куркума

Поради многубројните придобивки што овој зачин ги има на телото, го нарекуваат „жолто злато“. Ја намалува хипертензијата, го спречува згрутчувањето на крвта, има антиинфламаторно дејство, па често се користи како помошно средство за болки во грлото. Чајот од куркума може да се подготви со сок од половина лимон, малку цимет и мед и една лажичка кокосово масло. Овој пијалок го зајакнува имунитетот и има антивирусни и антибактериски својства, а се користи во некои култури за ублажување на симптомите на настинка и грип.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *