КОЛКУ КАФЕ Е ДОВОЛНО ЗА ДА ОСТАНЕТЕ ЗДРАВИ? Повеќе од оваа бројка дневно не е безбедно!

КОЛКУ КАФЕ Е ДОВОЛНО ЗА ДА ОСТАНЕТЕ ЗДРАВИ? Повеќе од оваа бројка дневно не е безбедно!
Многу луѓе го започнуваат денот со кафе бидејќи тоа е навика, а не голема потреба.

Здрава препорачана количина на кофеин секој ден е околу 400 милиграми, што е четири шолји кафе. Поголемите количини (се разбира, секој различно реагира) може да предизвика негативни несакани ефекти како анксиозност, вртоглавица, висок крвен притисок… Студијата спроведена во Британија покажа дека речиси секој петти Британец пие пет или повеќе шолји кафе дневно, пренесува Огледало.
Кофеинот е познат по тоа што ни дава енергија, бидејќи предизвикува ослободување на адреналин. Со намалување на внесот, природно ќе го намалите ова ниво на адреналин и ќе ги ублажите придружните симптоми на анксиозност и стрес.

Обидете се со алтернативи на кофеинот, како што се билните чаеви, но не претерувајте, бидејќи некои се силни како кафето!
Ако знаеме дека кафето е добро познат диуретик, пиењето многу вода може да ви помогне да го намалите внесот на кофеин, да го хидрирате телото и да го подобрите количеството на сон.

СОВЕТИТЕ НА НАШИОТ ПОРТАЛ СЛУЖАТ ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ ЈАВИТЕ НА ДОКТОР!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *