Имате масно ткиво во близина на окото, ова е она што треба да го направите

Акумулациите на холестерол околу очите се формираат како мали израстоци, кои личат на ситни жолтеникави мозолчиња, но тие можат да растат и да останат засекогаш на местата каде што се појавиле. Според составот, ова се всушност акумулации на маснотии кои можат да бидат меки или цврсти.

Поради чувствителноста на областа каде што се јавуваат, не е препорачливо да се отстранат наслагите преку операција бидејќи може да доведе до поголеми лузни кои се подеднакво непријатни доколку вашите проблеми се од естетска природа Отстранувањето со ласер е една од помалку ризичните методи, но лузни сепак се можни.
Ако акумулацијата на ткива е резултат на одредена здравствена состојба, препорачливо е прво да се реши проблемот што воопшто ја предизвика акумулацијата. На пример, прилагодување на диетата ако е висок холестерол, дијабетес и слично.

Постојат многу природни начини да се отстрани таложењето на холестерол, а некои од нив се:
Лук – Сомелете го лукот за да добиете паста и нанесете го на погодената област. Покријте ја пастата со газа или затворете ги очите за да избегнете горење и солзи. По 10-15 минути, измијте ја пастата со млака вода и повторете ја постапката секој ден, неколку дена.
Јаболков оцет – натопете памук во оцет и нанесете го на погодената област, држете ја памучната топка на место околу 30 минути, а потоа исплакнете ја областа со млака вода. Постапката повторете ја неколку пати на ден, а за чувствителна кожа разредете го оцетот со вода.

Кора од банана – исечете мало парче кора од банана и притиснете го внатрешниот дел од лушпата директно во погодената област. Обезбедете ја кората и оставете ја да остане на место преку ноќ и измијте ја зоната со млака вода наутро. Повторувајте ја постапката секој ден.
Здравата и урамнотежена исхрана и доволното внесување на витамин Ц и омега 3 масни киселини ќе помогнат во борбата против акумулацијата на холестерол, додека ензимите во овошјето и зеленчукот ќе имаат корисен ефект врз причината.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *