ТРИК од нашите БАБИ:Ослободете се и од НАЈТВРДОКОРНИТЕ дамки со само две состојки

ТРИК од нашите БАБИ:Ослободете се и од НАЈТВРДОКОРНИТЕ дамки со само две состојки
Пронајдокот на машината за перење го револуционизира животот и ја олесни една од најупорните домашни работи

Не е проблем рачно да се мие блуза, па дури и џемпер. Меѓутоа, кога имате многу валкани алишта, вклучувајќи чаршафи, фармерки и јакни, машината за перење е божји дар. За жал, не може секогаш добро да ја испере облеката и да ја отстрани целата нечистотија.
Ракувањето со машината за перење не е тешко, но, спротивно на изгледот, не се работи само за ставање на детергентот на вистинското место и поставување на вистинската програма. Исто така, важно е облеката да се усогласи со бои или материјали и да не се преоптоварува барабанот. Ако ставиме премногу облека, машината за перење нема да може да испере се. Сепак, дури и ако ги следиме препораките, облеката може да не е совршено чиста. И тука на помош доаѓа заборавениот трик на баба.

Овој метод е едноставен, ефикасен, но одзема многу време. На крајот на краиштата, вреди да се примени ако сакате навистина темелно да ја исчистите облеката, постелнината или завесите. Во некои случаи, ткаенината може да акумулира големи количини нечистотија што машината за перење не може да ја отстрани. Алиштата очигледно се чисти, но сè уште има многу нечистотија на неа.

Решението на баба за ова е да наполните када или леген со топла вода. Додадете сода бикарбона и прашок за перење и натопете ја облеката. Оставете да отстои 30-40 минути. После тоа, ставете го во машина за перење и облеката ќе биде кристално чиста.

Запомнете дека натопувањето на облеката како оваа не е безбедно за чувствителните ткаенини. Ова може да предизвика нивно намалување, губење на еластичноста или обезбојување. Овој метод исто така не треба да се користи премногу често. Тоа е таков патент за специјални задачи од време на време. Дефинитивно не треба засекогаш да биде дел од вашата рутина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *