ХРАНА КОЈА ГО ЗГОЛЕМУВА РИЗИКОТ ОД ТРОМБОЗА, ПОСЕБНО ЕДНА: Ги јадеме секој ден, а ги оштетуваат артериите

ХРАНА КОЈА ГО ЗГОЛЕМУВА РИЗИКОТ ОД ТРОМБОЗА, ПОСЕБНО ЕДНА: Ги јадеме секој ден, а ги оштетуваат артериите
Здравата храна е многу важна за одржување на здравјето, а овие намирници треба да ги избегнуваат луѓето кои имаат полоши кардиоваскуларни маркери.
Јадењето одредена храна може да го зголеми ризикот од згрутчување на крвта . Затоа добро избраната исхрана е од клучно значење доколку сакаме да го зачуваме нашето здравје. Клиничкиот диететичар Крис Смит предупредува за храната што е лоша за циркулацијата на крвта .

„Црвеното месо, слатките, чипсот и „грицките“, белиот леб и пржената храна секако се на листата на забранети намирници. Сепак, луѓето кои се изложени на ризик од згрутчување на крвта (старите лица, оние кои страдаат од кардиоваскуларни болести) треба да избегнуваат зелен зеленчук. , односно храна која е богата со витамин К бидејќи го подобрува згрутчувањето на крвта“, тврди докторката и посочува кој зеленчук е особено богат со овој витамин.

Кељ, спанаќ, коприви и зелена салата. Особено внимавајте на внесувањето магдонос. Сто грама од овој зеленчук содржи 20 дневни дози на витамин К. Тоа значи дека ризикот од згрутчување на крвта е 20 пати поголем“, предупредува др. Смит.Многу е важно телото да биде хидрирано, бидејќи густата крв може да биде предизвикана и од дехидрација на телото, а помагаат и напитоците како кафето. Кофеинот може да го зголеми ризикот од згрутчување на крвта, покажаа некои истражувања, особено за луѓето со висок крвен притисок и холестерол.

Згрутчување на крвта се јавува кога крвта се згуснува и формира полуцврста маса. Може да биде корисен одговор за запирање на крварењето во случај на повреда, но овие блокади може да предизвикаат проблеми ако го прекинат протокот на крв во витално подрачје, како што се срцето или белите дробови, велат лекарите. Симптоми на кои треба да внимавате кои можат да бидат знаци на згрутчување на крвта вклучуваат: отежнато дишење или проблеми со дишењето, болка во градите, кашлица, потење, вртоглавица, проблеми со видот или говорот, ненадејно губење на свеста, општо чувство на слабост.Фактори на ризик вклучуваат пушење, висок крвен притисок и атеросклероза – наслаги на холестерол и маснотии на ѕидовите на крвните садови ги стеснуваат и го попречуваат протокот на крв.

Храна која е добра за циркулација:

  • Репка
  • Јаткасти плодови
  • Млечни производи со малку маснотии

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *