Старинска ТОРТА со ГРИЗ И ЈАБОЛКА:Во Југославија со причина беше задолжителен дел од неделниот оброк

Колачите со јаболка се меѓу омилените десерти на многумина, а овој рецепт ќе ве собори од нозе
Ќе ве потсети на старите времиња и ќе ве врати во детството. Во Југославија оваа торта можеше да се најде на неделното мени речиси секоја недела. Лесно се прави, а мирисот и вкусот ве соборуваат од нога.

Состојки :

  • 2 чаши (2 dcl) брашно
  • 2 чаши гриз
  • 1 прашок за пециво
  • 1 чаша шеќер
  • 1 ванилин шеќер

За полнење:

  • 1 – 1,5 кг јаболка
  • 1 ванилин шеќер
  • цимет
  • 0,5 чаши шеќер
  • 150 гр путер

Подготовка:
Во брашното истурете прашок за пециво, гриз и шеќер, измешајте сè и поделете го на 3 еднакви дела.
Изрендајте јаболка и измешајте ги со шеќерот, ванилиниот шеќер и циметот, па поделете ги на 2 еднакви дела. Јаболката не ги цедете бидејќи нивниот сок ќе го натопи тестото и ќе стане меко при печењето.

Склопување на колачот: Намачкајте го плехот за печење со масло или путер, па наредете ги состојките во него. Прво се става смесата со брашно и се израмнува, па се додава едната половина од филот со јаболка, па врз неа повторно смесата со брашно, па се израмнува и се стиска. Додадете го вториот дел од филот со јаболка, па преку него преостанатиот дел од смесата со брашно. Сè убаво изматете и израмнете го.
Преостанатиот путер изрендајте го преку колачот. Печете го колачот околу 45 минути на 180 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *