Почна да се појавува мувла поради обилните дождови? ТРИК како да ја одстраните

Мувлата на ѕидот е опасен показател за влага во просториите, што мора прво да се одстрани.
мувла на ѕидот
Кога ја одстранувате влагата, таа зад себе остава грди и мувлосани дамки на ѕидовите.

Од голема помош може да бидат таблетите за одвлажнување, кои се достапни во сите добро снабдени продавници, или електронските одвлажнувачи. Но, кога ќе ја отстраните влагата, таа зад себе остава грди и мувлосани дамки на ѕидовите.

Можете да ги елиминирате со миризливи магазински препарати, но можете и да изберете едноставно и безбедно решение и да си помогнете со алатките од домашната кујна. Користете масло од чајно дрво кое има докажани антивирусни, антибактериски и антигабични својства и е ефикасно оружје против мувла. Во чаша измешајте вода и лажица есенцијално масло, истурете во шише со распрскувач и испрскајте ја мувлосаната површина. Оставете да делува два часа, а потоа користете сосијат за да ги отстраните дамките.

Повторете ја постапката доколку е потребно и прскајте како превентивна мерка и по избелување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *