ЈА САКАТЕ ОВАА ХРАНА, А НЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА СТЕ НА ЧЕКОР ОД ТРУЕЊЕ: 5 намирници се почва за бактерии и „СМРТ“ за ЦРЕВА!

ЈА САКАТЕ ОВАА ХРАНА, А НЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА СТЕ НА ЧЕКОР ОД ТРУЕЊЕ: 5 намирници се почва за бактерии и „СМРТ“ за ЦРЕВА!

Избегнувајте ги овие пет намирници во широк круг – можат да предизвикаат труење!
Свежата и термички добро обработена храна никогаш нема да предизвика проблеми со вашиот стомак и здравјето воопшто, но што е со онаа што може да создаде хаос во вашите црева или дури и да доведе до труење ?
Џордан Хаворт од Велика Британија, експерт и доктор кој се занимава со здравјето на цревата, навел пет намирници кои секој треба да ги избегнува доколку не сака да се разболи или да се отруе.

1. Остриги
Остригите го зазедоа првото место. Според експертите, остригите апсорбираат се што ќе наидат во водата, вклучувајќи ги и бактериите. Ова е особено точно ако тие не се соодветно термички обработени, па може да предизвикаат труење. Во некои ресторани се служат сирови , со малку сок од лимон. Затоа советот е да ги избегнувате, бидејќи никогаш не можете да бидете сигурни колку всушност се точни.

2. Плескавици од говедско месо
Второто место го зазедоа говедските хамбургери, кои се разликуваат од говедскиот стек. Експертот објасни дека плескавиците од говедско месо обично се прават од мелено месо кое собира различни бактерии преку обработка . Затоа, доколку обожавате да јадете плескавица, одберете проверени места и не претерувајте.

3. Суши
Сушито не се готви, не се пече или пржи. Не е подложен на никаква термичка обработка, туку се јаде жив и токму поради тоа е многу повеќе изложен на бактерии. Поголемиот дел од рибите што се користат за правење суши се замрзнати за да се убијат паразити и бактерии, но тие повторно се таложат за време на подготовката, затоа погрижете се да јадете суши истиот ден.

4. Салати
Четвртата храна, на големо изненадување за многумина, која треба да ја избегнувате е салатата, но не било која салата! Особено треба да се грижите за спакуваните салати – во вреќи. Според експертите, 22 отсто од сите труења со храна во последната деценија биле предизвикани од овие салати. Затоа е секогаш подобро и поздраво да купите органски зеленчук и овошје и да видите кои се најздравите салати .

5. Никулци од грав
Никулците од грав, попознати меѓу нутриционистите како „мунг никулци“, неодамна станаа многу популарни затоа што имаат малку заситени масти и холестерол. Меѓутоа, доколку сте љубители на оваа храна, бидете внимателни. Како што вели и самиот д-р Џордан, овие бактерии растат во топли услови и исто така не се обработуваат термички, па затоа би можеле да бидат вистинска почва за бактерии .

На крајот, докторот посочи како труењето со храна може да го зголеми ризикот од развој на синдром на нервозно дебело црево, како што се надуеност, дијареа , запек, гадење…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *