СЕГА Е ВРЕМЕ ДА СЕ ПОДГОТВУВАМЕ ЗА ЗИМА: Најлесните начини за сушење овошје

Excalibur 4926Т-дехидратор с 9 тавички и таймер

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА СЕ ПОДГОТВУВАМЕ ЗА ЗИМА: Најлесните начини за сушење овошје
Купеното суво овошје често содржи сулфур диоксид и сулфити! Затоа оваа здрава зимска храна подгответе ја сами – во рерна или дехидратор.

Ако сакате јагоди, вишни, вишни, боровинки, капини, кајсии, праски и други летни овошја, тогаш вашето омилено годишно време е моментално во тек. Сепак, сè што е убаво е краткотрајно, а со тоа и летото и достапноста на овие вкусни плодови. Но, не грижете се, постојат начини како да го зачувате овошјето за постудените денови. Еден од најстарите и најдобри методи е сушењето на овошјето. Ви покажуваме како да го направите тоа и да се осигурате за зимата.

Сушењето е наједноставниот и најприроден начин за зачувување на храната, при што се добиваат висококвалитетни производи кои не се предмет на расипување. Целта е да се отстранат поголеми количини на вода (70 до 80 проценти) од плодовите, без промена на составот. Подоцна тоа овошје е богато со витамини, минерали и влакна и е практично, бидејќи зафаќа помалку простор.
Доколку имате можност, секогаш е подобро да го подготвите и да го исушите дома, а наша препорака е да го направите во рерна од Горење или дехидратор . Ова е многу подобра опција од купување готови производи, бидејќи тие генерално содржат сулфур диоксид и сулфити за заштита од бактериски раст и за одржување на нивната боја свежа. Исто така, често во нив се додава шеќер, а некои производители користат дури и глицерин за да изгледаат подобро и посјајно.

Сушење во рерна
Пред се, потребно е добро да се измие плодот и да се отстранат камчињата, стебленцата и семките доколку ги има. Кога станува збор за коскесто овошје, како вишни или вишни, тие не се чистат, а сливите може да се сушат со или без јамки по ваш избор. Исто така, ако има оштетени делови, тие треба да се отстранат. Доколку не сакате плодовите да ја изгубат бојата во текот на процесот, можете да ги потопите во вода на собна температура во која сте исцедиле сок од лимон и оставете да отстои околу 15 минути. Откако ќе го исчистите овошјето, пресечете го на половина или на тенки парчиња за да се исуши рамномерно.

Подгответе хартија за печење и ставете ја во соодветен плех за сушење. Наредете го овошјето и ставете го во рерна на 40-50 степени. Gorenje има голем избор на вградени печки во својата широка палета кои се погодни за секого. Еден од најпознатите модели е рерната Gorenje OptiBake , која ги претвора соништата во реалност, благодарение на функцијата за самочистење. Ако се грижите вашата исхрана секогаш да биде здрава, комбинираната печка на пареа е совршена за вас , која има се што ви треба. Покрај нив, во колекцијата на Gorenje можете да најдете и многу други модели кои освен по карактеристиките се издвојуваат и по дизајнот.

Времето на сушење на секое овошје е различно и може да биде од неколку до 11 часа, во зависност од густината и дебелината на исечените парчиња. Бидејќи температурата и времето на сушење се релативни, редовно следете го напредокот и повремено вртете ги плодовите за да се осигурате дека тие се сушат рамномерно и не изгоруваат.

Сушење во дехидратор
Ова е најсовремениот начин на сушење овошје, а за тоа ви е потребен посебен уред – дехидратор . Во него плодот рамномерно се суши, без потреба од гледање и вртење, како и без можност за запалување. Се што треба да направите е да го исецкате овошјето, да го ставите во уредот и да го вклучите. И во овој случај времето на сушење зависи од видот и дебелината на плодот. Исто така, овој неверојатен апарат ви овозможува да ја дехидрирате храната на пет послужавници, со прилагодливи нивоа на висина (2,8 или 5 см), па сега можете истовремено да сушите овошје, но и месо, зеленчук, цвеќиња и билки. Дехидраторот моментално е на голема летна распродажба на Горење и можете да го купите за само 6.990.

По сушењето – што да правам?
Кога ќе завршите со сушењето, време е да го ставите овошјето во хартиени или пластични кеси и да ги оставите отворени пет до седум дена. За тоа време, ако остане малку влага, таа ќе испари, а потоа можете да ги затворите и да ги чувате на суво и темно место. Исто така, сувото овошје може да се чува во херметички затворени тегли.
За која варијанта на сушење и да се одлучите, ќе ви треба време, но резултатите ќе бидат повеќе од задоволителни, а вкусните плодови ќе ве загреат во студените зимски денови!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *