ОВАА ХРАНА ЈА ЈАДЕТЕ СЕКОЈ ДЕН А НЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА ГО УНИШТУВА МОЗОКОТ: исфрлете ја оваа храна од вашата исхрана и спречете болести

ОВАА ХРАНА ЈА ЈАДЕТЕ СЕКОЈ ДЕН А НЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА ГО УНИШТУВА МОЗОКОТ: исфрлете ја оваа храна од вашата исхрана и спречете болести
Отстранете ги овие намирници од вашата исхрана што е можно поскоро!
Експертите од сите области на медицината кои се занимаваат со мозокот истакнуваат дека некои видови храна значително му штетат на здравјето на мозокот , па луѓето кои редовно ја јадат ризикуваат губење на меморијата или Алцхајмерова болест.

Моркови , бадеми , лешници , бобинки и риба се особено корисни за мозокот . Експертите истакнуваат дека вештачките засладувачи кои се наоѓаат во разни слатки и слатки пијалоци се опасни за здравјето на мозокот . Тие создаваат огромен ризик за дијабетес тип 2 што го зголемува ризикот од Алцхајмерова болест. Истиот ризик ја загрозува и преработената храна полна со транс масти , која вклучува брза храна, чипс, крекери, масни колачи, пица, пуканки во микробранова печка, маргарин и имитирани сирења .

Истражувањата покажуваат дека газираните сокови полни со шеќер негативно влијаат на когнитивните функции на мозокот , додека некои експерти во истражувањето наоѓаат врска помеѓу храната што содржи глутен и шизофренијата и аутизмот . Научниците предупредуваат за рибите полни со отровна жива и апелираат дека рибата треба да се јаде умерено, што особено важи за трудниците.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *