ОВАА БИЛКА СЕ НАРЕЧЕ МАГИЈА: Одлична е за срцето, притисокот и како седатив, но еве кога не треба да се користи

Многумина глогот го нарекуваат магично растение, бидејќи помага при многу болести.

Најпознатото дејство на глогот е она што го има на срцето и на целиот кардиоваскуларен систем – глогот ја зајакнува и регулира работата на срцето, а се користи и како природен лек за регулирање на крвниот притисок бидејќи го намалува високиот и го подигнува ниски вредности.
Ефикасно е и во лекувањето на оштетениот и воспален срцев мускул , а ефикасно делува и во случај на блокирање на крвните садови и ангина пекторис .

За правење капки се користат и бобинки од глог. Се прави текстура од глог и се користи не само за срцеви заболувања туку и како лек за смирување во случај на напнатост . Има и антиинфламаторно дејство и помага во отстранување на штетните масти од телото, како и вишокот килограми.
Бобинките од глог или глог содржат витамин Ц, провитамин А, винска и лимонска киселина, шеќери и многу пектин, а погодни се и за правење џемови и мармалади.
Глогот се препорачува и за жени во менопауза, бидејќи ги ублажува симптомите како што се палпитации, нервоза и раздразливост , а ова растение е особено добро кога станува збор за хипертензија и висок холестерол.

Текстурата од глог е корисна при инфламаторни заболувања на зглобовите, капките од глог помагаат и при воспаление на цревата, односно улцеративен колитис, а чајот од глог помага при регулирање на крвниот притисок .
Сепак, важно е да се земат предвид одредени несакани ефекти , затоа глогот не треба да се користи во комбинација со лекови против срцеви заболувања , туку во тој случај да се консултира лекар или фармацевт.

Исто така, глог не се препорачува за време на бременост и доење . Бремените жени не треба да пијат чај од глог, а сите останати треба да го консумираат најмногу пет дена, а потоа да направат тридневна пауза (освен ако ова растение не е дел од смесата).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *