Да искористиме „пеницилин“ од домашната градина и да се ослободиме од настинките

grated horseradish root on kitchen table

Летото е веќе заменето со есен, врне се повеќе и повеќе, температурите веќе паднаа. Првите вируси и бактериски болести се веќе на пат.
Дали сте веќе во фаза кога грлото ви се чеша? Можеби дури и размислувате да одите на лекар? Пробајте некои природни домашни лекови кои можат брзо да направат да се чувствувате подобро.

коњска ротквица
Ако сте засадиле рен во градината, многумина ќе ви позавидат во овој момент. Ако страдате од респираторни проблеми, тоа треба да биде прв избор, бидејќи го забрзува заздравувањето и ги ублажува непријатните симптоми на болеста. Корисен е и за болки во грлото. Подгответе лапа од мешавина од урда и рен. Нанесете го на вратот и оставете да делува најмалку 15 минути; ако горењето е премногу силно, отстранете го компресот порано и нанесете малку алое на кожата. Смесата, која инаку е одлична како намаз, ќе ви го залечи грлото како лапа.

Воспаление на синусите
Настинките и воспалението на синусите се третираат со рендан рен помешан со вински оцет, малку загреан и потоа вдишување на испарувањата; покријте ја главата со крпа. Повторете наутро и навечер до подобрување.

За ова време, секако, не треба да се заборави и жалфија, која веројатно ја користевме во текот на летото при подготовка на јадења со месо и риба. Сега ќе ви се најде при симптоми на настинка. Чајот од жалфија го чисти респираторниот тракт, ги лекува белите дробови, катарата и катарата, ги смирува нападите на астма и го смирува нервниот систем, помага и при гастроинтестинални грчеви, го намалува потењето и го намалува нивото на шеќер во крвта. Препаратите од жалфија кои се гаргаат се идеално помагало за сите видови воспаленија на грлото. Ги користиме и за плакнење на усната шуплина во случај на воспаление на непцата или чиреви во устата. Жалфијата помага при кожни болести и рани и абразии, бидејќи делува како антисептик и антибактериски.

Рен со мед
Помешајте голема лажица рендан рен со голема лажица мед и почекајте добар час. Земете мала лажичка од смесата пет пати на ден и растворете ја во устата. Ќе се ослободите од настинките и ќе го зајакнете имунолошкиот систем. Не користете повеќе од пет дена!
Спречете настинки
Подгответе инфузија или терапија за инхалација за гаргара. Во литар топла вода ставете една лажица цветови од камилица и една лажица листови жалфија и додадете неколку капки есенцијално масло од лист од еукалиптус. Покријте се со чаршаф и вдишувајте ја пареата десет минути, наизменично преку устата и носот.

Пелин
Ако го пиеме наутро на празен стомак, го зајакнува имунолошкиот систем, но не се препорачува да се пие подолго од три недели. Бидејќи има антисептички својства, се користи и за лекување на рани и чиреви на кожата, како и за чистење на кожа склона кон акни. Совршено ја намалува и покачената телесна температура. Инфузијата се подготвува од половина литар топла вода и две лажици сушен пелин. Отстранете ги листовите по пет минути. Течноста има исклучително горчлив вкус, па може малку да се заслади со мед, а вкусот малку да се маскира со сок од лимон. Пиеме најмалку три пати на ден. Треската постепено ќе се намалува, а со текот на времето, благодарение на корисните етерични масла кои ги содржи пелинот, ќе го вратиме трчањето што го изгубивме за време на болеста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *