Дали и вие имате непријатен мирис на телото, но не се потите? Што е проблемот?

Дали и вие имате непријатен мирис на телото, но не се потите? Што е проблемот?
Повеќе не можеме да се жалиме на жештината поради која потта ни капе од челото, а може да се жалиме на непријатен мирис на телото во текот на целата година. Дали ја знаете причината?
Дури и да не користевме емолиенти, дезодоранси, креми и лосиони, секој што ќе помине покрај нас ќе остави личен мирис на телото, заеднички за сите живи суштества. Мирисот на телото на некои луѓе е толку непријатен што дури и свежата облека и најсилните парфеми тешко можат да го покријат.

Што влијае на мирисот на телото
На тоа како нашиот партнер нè „намириса“ наутро пред да станеме, влијаат многу фактори: кожните жлезди, храната, пијалоците и хормоналната рамнотежа. Познато е, на пример, дека мирисот на жената се менува за време на менструацијата, овулацијата и бременоста, а на неа влијаат и одредени болести, на пример намалена функција на бубрезите или дијабетес. Луѓето со заболени бубрези често се жалат на мирис на уреа, а дијабетичарите на мирис на ацетон. Испуштаме различни и посилни мириси кога сме уплашени или под стрес. Исто така, запомнете дека мирисите на телото се поинтензивни при потопло време и во наклонети простори, како што се мали и слабо проветрени канцеларии.

Што можете сами да направите
За да продолжите да бидете само „убави“ колеги, партнери и пријатели, следете ги следните совети. Во мали простори или работни средини, бидете особено внимателни кон колегите и клиентите; не користете силни парфеми, внимавајте на личната хигиена. Ако многу се потите, туширајте се наутро и навечер. За време на туширањето, местата каде што повеќе се потиме ги сапунуваме, а остатокот од кожата едноставно добро се исплакнува. Сапунирањето на целото тело е погодно еднаш неделно, во спротивно кожата премногу се суши. Не се капете премногу често. Само туширањето ја мие потта и бактериите од телото.

Соодветна облека
При изборот на облека, изберете природни материјали, како што се лен, памук и свила или ткаенини кои се приспособени за добра вентилација на кожата. Ја переме облеката што веќе сме ја испотиле. По второто потење уште повеќе ќе мирисаат. Сушењето и повторното облекување е многу несреќна мерка. Резервна кошула или маица и промена на испотена, мокра облека е добро решение, особено во професиите каде што имаме многу контакти со клиентите.

Дезодоранси и парфеми
Дезодорансот е ефикасно и практично средство за намалување на мирисот на телото, но не е замена за миење. Мора да одговара на мирисот на парфемот, инаку претпочитаме да го оставиме парфемот зад себе. Дезодорансот се нанесува веднаш по туширањето, пред телото да почне да се поти. Можеби не знаете дека дезодорансите ги покриваат само непријатните мириси, додека кожата нормално се поти, а антиперспирантите го спречуваат потењето со стегање на лојните жлезди. Дерматолозите препорачуваат употреба на антиперспиранти за луѓе кои повеќе се потат, но не советуваат за оние со почувствителна кожа.

Причината може да биде и храната
Како што убавината поминува од внатре кон надвор, така и нездравата, индустриски преработена, особено мрсната храна може да предизвика непријатен мирис на телото. Да го избегнеме зачинот лук, кромид и кари. Сите горенаведени имаат толку силен мирис што продира низ порите. Понекогаш лековите, особено антидепресивите, антиепилептичните лекови и честата употреба на аналгетици како ацетилсалицилна киселина и ибупрофен се исто така причина за непријатниот мирис.
Алишта
При изборот на облека, изберете природни материјали, како што се лен, памук и свила или ткаенини кои се приспособени за добра вентилација на кожата. ,

Редовна депилација
Бидејќи косата придонесува за ширење на мирисот, депилацијата е успешна мерка за нејзино ублажување, особено кај мажите. Покрај лачењето на потните, лојните и парфемните жлезди, производството на бактерии на кожата придонесува и за мирисот на телото. Одредени области на кожата се побогати со жлезди каде што може да се развијат бактерии. Ги има повеќе под пазувите, на дланките и стапалата, околу гениталиите и задникот. Пазувите и меѓуножјето се покриени со влакна, што се вели дека овозможува поефикасно ширење на мирисот на телото, што некогаш беше важен начин за преживување. Денес, можеме да го привлечеме вниманието кон себе со попријатни природни и козметички производи и со восок барем некои критични, влакнести делови од телото. Траги од антиката денес можат да се видат кај бебињата кои ги препознаваат мајките по мирисот и кај близнаците кои пред пубертетот можат да се препознаат по мирис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *