Слатки од смокви по рецепт на нашите БАБИ: идеално ПОЧЕСТУВАЊЕ за цела зима што ќе го сака целото семејство.

Слатки од смокви по рецепт на нашите БАБИ: идеално ПОЧЕСТУВАЊЕ за цела зима што ќе го сака целото семејство.
Ако веќе не сте, направете го ова сега.
Кога ќе видиме слатко овошје на трпезата, тоа автоматски не враќа во детството. Порано беше обичај секое утро пред појадок да се пие по некое слатко со кафе или ракија и на тој начин веднаш да се засладите и да се подготвите за новиот работен ден.

Кога станува збор за смоквите, велат дека се вистински лаксатив од природата поради нивната исхрана, изобилството на влакна, тие се совршен производ кој ја регулира цревната флора.
Ова е традиционален рецепт со кој можете да направите слатко
Неопходно е:

  • Два килограми смокви (помали смокви)
  • два килограми шеќер
  • два децилитри вода
  • еден цел лимон

Подготовка:
Во длабок тенџере се ставаат шеќерот и водата, па се става на шпорет да се растопи и се варат. Смоквите измијте ги, извадете ги нивните стебла, секоја смоква прободете ја со чепкалка (да не пукне при варењето), па ставете ги во шеќер и вода. Додадете сок од половина лимон, а остатокот од лимонот исечкајте го и ставете го да се свари со смоквите.

Гответе уште еден час. Протресете ја тавата за да се измешаат смоквите, никогаш не користете процесор за храна за да ги измешате, бидејќи може да се распаднат. Оставете го да се излади до утрото, а потоа наутро префрлете го во чисти и суви тегли.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *