Руски лекар открил рецепт против опаѓање на косата: Ќе ја зацврстите во коренот, за да ја направите потребна ви е една состојка

Руски лекар открил рецепт против опаѓање на косата: Ќе ја зацврстите во коренот, за да ја направите потребна ви е една состојка.
Оваа маска ја регенерира структурата на коренот на косата и го спречува опаѓањето на косата, а за да ја направите потребна ви е само една храна.
Проблемот со опаѓање на косата и слабиот корен не е ретка појава, а производите на пазарот ретко кој помагаат. Но, како и за се друго, најдоброто решение за овој проблем го нуди природата!
Руската докторка Татјана Викторовна Коновалова открила рецепт за едноставна маска за зајакнување на коренот на косата.

Оваа маска ја обновува структурата на коренот на косата и го запира опаѓањето на косата, а за да ја направите потребна ви е само една намирница – моркови!
Како одличен извор на бета-каротен и витамин А, морковот не само што обезбедува добар вид, туку влијае и на здравјето на скалпот, кој е неопходен за здрава коса.
Хранливите материи што ги содржат морковите можат да го подобрат здравјето на вашата коса, нокти и кожа. Покрај тоа, морковите помагаат во детоксикација на целото тело, вклучувајќи го и скалпот – и создаваат нови клетки.

Подготовката е исто така многу едноставна:
Ситно изрендајте неколку свежи моркови и втријте ги во коренот на косата.
Оставете го да делува најмалку 15 минути, а потоа добро исплакнете како и обично.
На почетокот секогаш нанесувајте ја маската пред да ја измиете косата најмалку 5 пати по ред.

Кога косата ќе ви зајакне, доволно е еднаш месечно да нанесувате рендан морков, а првите резултати ќе се видат по неколку третмани!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *