Престанав да ги исфрлам лушпите од лукот кога сфатив колку се корисни

Престанав да ги исфрлам лушпите од лукот кога сфатив колку се корисни.
Лушпите од лук никогаш не треба да се фрлаат. Не ни сфаќате колку се корисни.
Од нив можете да направите чај. Сварете ја водата и исклучете го шпоретот. По три минути прелијте ги лушпите со оваа вода и оставете ги 6 часа. Пијте 4 чаши од овој напиток во текот на денот.
Зошто лушпите од лук се толку корисни?

Ако земете кора од лук и ја погледнете под микроскоп, ќе видите многу кристали од кверцетин затворени во редови. Истражувањата покажуваат дека лукот и кромидот содржат 4% антиоксиданс, биофлавоноид – кверцетин. Затоа, лушпата има многу корисни својства: се користат за алергии, го штитат организмот од рак, го намалуваат холестеролот во крвта, го зголемуваат имунитетот, ја подобруваат состојбата на кожата, го зајакнуваат срцето и бубрезите.
Корисни се за: третман на срцето, мочниот меур и бубрезите
Подгответе ја оваа смеса: ставете 3 лажици лушпи во 1 литар вода и варете 15 минути. Потоа оставете да се излади. Процедете и земајте 1 лажиче 1 месец. 3 пати на ден, без оглед на внесот на храна. По 10-дневна пауза, повторете го третманот.

Неколку придобивки од лукот и неговите лушпи
1. Се верува дека лукот може да му помогне на детето во мајчината утроба да се здебели.
2. Лукот го зајакнува имунолошкиот систем. Добро е во борбата против кашлица, бронхитис, пулмонална хиперемија. Посебно е корисно да се консумира во текот на зимските и пролетните месеци. При првите симптоми на настинка треба да изедете чешне лук во мед
3. Лукот содржи многу јод, што го прави ефикасен при болести на тироидната жлезда. 4. Познато е дека витаминот Ц се користи во лекувањето на скорбут. Содржи многу од овој витамин. 5. Лукот помага во борбата против импотенција. Конзумирањето на повеќе лук треба да се вклучи во исхраната.
6. Корисен е и при кардиоваскуларни болести. Се смета дека е најголемиот непријател на LDL (липопротеини со мала густина), помага и за чистење на наслагите на ѕидовите на крвните садови. Истражувањата покажуваат извонреден ефект врз јадрата после јадење лук.

7. Незаменлив е при габични и бактериски вагинални инфекции. Ако лукот се дроби, се формира супстанцијата алицин, која делува како природен антибиотик. Нанесен на телото, алицинот се претвора во водород сулфид. Оваа супстанца има способност да навлезе со опасни и токсични материи во хемиските реакции на телото, како што е олово. Ова го објаснува ефектот на чистење на лукот врз телото. Често се користи при разни труења.

8. Лукот е одличен извор на витамин Б6, кој е неопходен за луѓето да формираат нови клетки и да го одржуваат имунолошкиот систем. Витаминот Б6 му помага на човекот да се справи со промените на расположението и депресијата. 9. Ефикасно е во борбата против дијабетесот со нормализирање на нивото на шеќер во крвта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *