ОСВЕЖУВАЧКА САЛАТА СО ФЕТА СИРЕЊЕ И ПРАЗ: Може да се намачка на леб, но и да се служи со печење

ОСВЕЖУВАЧКА САЛАТА СО ФЕТА СИРЕЊЕ И ПРАЗ: Може да се намачка на леб, но и да се служи со печење
Освежителна салата со фета сирење и праз лесно се прави и има фантастичен вкус.
Направете едноставна и вкусна салата со фета сирење во која ќе додадете праз. Оваа освежителна салата е одлична при печење , а ќе биде апсолутен хит на секоја празнична или празнична трпеза. Состојките не се скапи, па затоа е исплатливо ако се прави во поголеми количини, а бидејќи состојките само се мешаат во сад, не е тешко да се направи. А доброто кај неа е што може да го намачка на леб за појадок.

  • Состојки:
  • 1,5 праз
  • 1/2 китка листови од магдонос
  • 300 гр фета сирење
  • 300 гр кисела павлака

Подготовка:
Исчистете го, измијте го и исечете го празот на прстени. Скршете го сирењето, па додадете ја павлаката и сè добро измешајте. Потоа во смесата со кашкавал додадете сечкан праз, магдонос, па зачинете по желба. Послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *