Никогаш не СПИЈ без ЛИМОН: Штом слушнеш ЗОШТО е добро, нема да можеш поинаку

Teller mit Citrus limon ( Zitronen , Limetten ) und Zweig mit Blüten

Никогаш не СПИЈ без ЛИМОН: Штом слушнеш ЗОШТО е добро, нема да можеш поинаку:

Зошто никогаш не треба да легнете без лимон?
Лимонот со право се смета за суперхрана и е популарен домашен лек.

Но, дали знаевте дека не мора секогаш да јадете лимон за да ги почувствувате неговите корисни својства?

Имено, освен изобилството витамини и освежителниот вкус, лимонот има и смирувачко дејство, кое може да биде наш одличен сојузник во борбата против несоницата. Во продолжение дознајте како, пишува Aktivni.metropolitan.si .
Како што знаеме, лавандата е позната по своето смирувачко дејство.

Дури и Парацелзус, големиот средновековен лекар и научник, ја опишал лавандата како ментален мелем и ја користел како универзален лек за ментална исцрпеност и слабеење на животната сила. Затоа, не е чудно што етеричното масло од лаванда се препорачува за подобар сон – само ставете неколку капки на вашата навлака за перница или ставете вреќичка со сушена лаванда под перницата.

Сепак, мирисот на лаванда не е за секого, а доколку спаѓате во оваа група, лимонот може да помогне. Имено, докажано е дека мирисот на лимон е смирувачки и како таков може да ви помогне да заспиете и подобро да заспиете.

Според експертите, есенцијалното масло од лимон се користи со векови и е заслужно за придобивките како што се зголемување на концентрацијата, намалување на нивото на стрес (веројатно преку зголемено ослободување на серотонин) и смирувачки ефект врз респираторниот систем.

Затоа, доколку имате проблем да заспиете, се што треба да направите е да исечете лимон и да го ставите на вашата ноќна маса. Неговиот нежен мирис ќе ве смири и ќе ви помогне да заспиете. Пробајте и уверете се во ефектот на овој трик.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *