3 лажици го одзатнува носот и го враќаат сетилото за мирис преку ноќ

3 лажици го одзатнува носот и го враќаат сетилото за мирис преку ноќ
3 лажици го одзатнува носот и го враќаат сетилото за мирис преку ноќ

Назалната конгестија е многу голем проблем бидејќи го оневозможува дишењето, го попречува сетилото за мирис и предизвикува главоболки. Постојаната непријатност нè лишува од можноста за мирен сон и способноста да уживаме во животот.
Но, не брзајте во аптека, и пробајте го овој народен лек кој преку ноќ може да ве спаси од проблемот со назална конгестија. Тајната на овој лек е што не ги лекува симптомите, а причината за проблемот е синузитис. Рецептот е многу едноставен и сите состојки можете лесно да ги најдете дома, а наутро ќе се ослободите од затнат нос и лошиот сон.
Народен лек за назална конгестија
Производи: 1 лимон; 1 среден кромид; 2 лажици мед; 2 чаши вода.
Подготовка: Зовријте вода и исечете го кромидот на мали парчиња со големина од околу 1,5 см. Ставете го кромидот во врела вода 15 минути. Потоа исклучете го огнот и оставете го „пијалокот“ да се вари 5 минути.

Сега додадете 2 лажици мед и добро измешајте – за целосно да се раствори. Непосредно пред да ја испиете течноста, во неа исцедете сок од цел лимон.
Растворот пијте го 2-3 пати на ден – една по една лажица. Таквиот чај може да се чува најмногу 2 дена. Но, тоа е повеќе од доволно: затнатиот нос гарантирано ќе исчезне за неколку часа, најмногу за еден ден.

Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *