РЕЦЕПТ НА ВЕСНА ЗА ШАРЕНА САЛАТА: Секој може да ја направи без многу неред, а вкусот се памети со денови

РЕЦЕПТ НА ВЕСНА ЗА ШАРЕНА САЛАТА: Секој може да ја направи без многу неред, а вкусот се памети со денови
Сега е вистинското време за подготовка на зимница, а шарената салата е незаменлива. Лесно се прави и не одзема многу време, а најдобро од сè е што е без хаос.

Шарена салата е незаменлива во секоја зимска градина , а поради различниот кисела зеленчук е вкусна. Бидејќи во зима се јаде потешка храна, шарената салата е вистинско освежување. Нашата читателка Весна Павловиќ сподели рецепт кој го подготвувала со години. Секако, зеленчукот можете да го користите по ваш вкус, а може да се подготви и во станот, бидејќи нема хаос.

Состојки:

  • 1 главица зелка
  • 1 кг црвен пипер
  • 500 гр репа
  • 1 кг корнишони
  • 2 главици карфиол
  • 8 лажички сол
  • 8 лажички шеќер
  • 16 лажици алкохолен оцет
  • по потреба вода

Подготовка:
Изрендајте ја зелката, морковот и корнишоните исечкајте ги на прстени, а пиперката исечкајте ја. Карфиолот исечете го на цветчиња. Измијте го зеленчукот претходно. Ставете го во поголем сад и измешајте. Измијте ги и стерилизирајте ги теглите, па оставете ги да се изладат. Истурете зеленчук во секоја тегла (ви требаат 8 тегли). Во секоја тегла истурете 1 лажичка сол, 1 лажичка шеќер и 2 лажици алкохолен оцет. Истурете топла вода до врвот и цврсто затворете. Наредете ги теглите на решетката од рерната, но оставете малку простор за да не пукнат при пастеризацијата. Подготвена салата пастеризирана на 90°C точно 90 минути. Исклучете ја рерната и оставете ги да одморат до следниот ден или додека не се изладат целосно.

Совет: Прилагодете ја количината на зеленчук според вашите потреби и вкус. Можете да додадете зелени домати, како и зелени пиперки. Важно е во секоја тегла да ја додадете количината на сол, шеќер и оцет наведена во постапката за подготовка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *