Ова е најмоќниот природен лек за отечени НОЗЕ!

Green smoothie with parsley on wooden table

Ова е најмоќниот природен лек за отечени НОЗЕ!
Едемот е зголемување на волуменот на течност во меѓуклеточниот простор. Отекување на нозете може да настане од различни причини: треска, проблеми со крвните садови, проблеми со бубрезите, бременост, срцева слабост, хормонални пореметувања…

Овој проблем не треба да се сфаќа лесно, но подобро е веднаш да се оди на лекар за да се утврди што точно го предизвикало отокот на долните екстремитети, пишува „ Дневни “.
Народната медицина има широк арсенал на секакви лекови против едеми, но, за жал, кога станува збор за нив, најефективен од нив е инфузијата од магдонос, која ефикасно, но нежно го отстранува вишокот течност од телото.
За да го подготвите овој здрав напиток од магдонос за да се ослободите од темните кругови, ќе ви требаат свежи билки и корени, односно целото растение. Измијте го темелно и поминете го низ мелница за месо. Ставете ја масата во термос, истурете 500 ml врела вода. Оставете го напитокот да отстои преку ноќ, наутро процедете го и исцедете го. Оваа количина на течност се пресметува за 1 ден, треба да се пие во 3 дози.
Пијте го напитокот 2 дена по ред, па направете пауза 3 дена, а потоа повторно пијте го лекот 2 дена. Буквално следниот ден ќе забележите намалување на отокот на стапалата и лесно можете да ги облечете омилените чевли!

Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *