Совршен рецепт за ТИРАМИСУ: Богата и кремаста ИТАЛИЈАНСКА торта врз основа на оригиналниот состав

Совршен рецепт за ТИРАМИСУ: Богата и кремаста ИТАЛИЈАНСКА торта врз основа на оригиналниот состав
Богатата италијанска кујна крие многу специјалитети и деликатеси познати насекаде низ светот, а тирамису не е исклучок

Имено, оваа позната торта првпат се споменува во средината на дваесеттиот век, но не е познато каде, кога и како е создадена. Некои велат дека Тирамису бил измислен во 1960-тите или 1970-тите, а рецептите наречени „тирамису“ не им биле познати на готвачите пред 1960-тите.
Интересно е што светската популарност ја доживеа во деведесетите, кога главниот лик на Том Хенкс во комедијата „Непроспиени во Сиетл“ за него слушна само како мистериозна работа што ја сакаа модерните жени.

Традиционалното тирамису се прави од: пандишпан, жолчка од јајце, шеќер, кафе, сирење маскарпоне, какао во прав, а понекогаш и ликер.

Оригиналниот облик на колачот е кружен, иако формата на бисквит овозможува и користење на правоаголна или квадратна тава. Сепак, често се собира во тркалезни чаши, кои покажуваат различни слоеви или пирамида. Модерните верзии имаат додаток на шлаг во комбинација со крем маскарпоне.
Состојки

ЗА КОРАТА

  • јајца 6
  • шеќер 6 лажици
  • брашно 6 лажици

ЗА ФИЛ

  • несолено сремско сирење 600 гр
  • слатка павлака 600 мл
  • шеќер во прав 60 гр
  • екстракт од ванила 1/2 лажиче
  • ликер од кајсија 4 лажици
  • какао 50 гр

Како да се подготви

Се матат белките, па се додаваат жолчките, шеќерот и брашното една по една. Смесата истурете ја во поголемо подмачкано и набрашнето тавче и печете околу 25 минути на 180 степени. 2. Малку се мати слатката павлака и се соединува со изматено сирење и шеќер. Додадете го екстрактот од ванила и матете додека не добиете убав крем. 3. Кората се сече на половина, па секоја се посипува со ликер од кајсија. Наполнете го колачот, добро изладете го и пред послужување посипете го со какао.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *