ЗДРАВИ НАМИРНИЦИ ЗА ЕСЕН: Експертот објаснува што мора да јадете за да го направите вашиот имунитет посилен оваа сезона

ЗДРАВИ НАМИРНИЦИ ЗА ЕСЕН: Експертот објаснува што мора да јадете за да го направите вашиот имунитет посилен оваа сезона

Со постудени денови, обично доаѓаат почести настинки . Добрата вест е дека има многу здрави есенски намирници кои можат да помогнат во зајакнувањето на имунитетот.
За да бидете што е можно поздрави, разновидната исхрана полна со овошје и зеленчук е многу поважна отколку јадење одредена храна“, вели диететичарката Ребека Диткоф.
Имајќи го тоа предвид, тогаш, треба да јадете разновидна храна, но Диткоф открива три есенски кои се најздрави.

Тиква
Се чини дека оваа храна воопшто не доби доволно внимание, и е многу здрава.Диететичарот истакнува дека бета-каротенот им дава на тиквите препознатлива боја, и инаку е важен антиоксиданс.
„Конзумирањето на бета-каротин е одлична превенција за некои видови на рак, исто така штити од астма и срцеви заболувања, а исто така го намалува ризикот од дегенерација на мускулите“, вели таа.
Ако тоа не беше доволно за вас, тиквата содржи и многу влакна, што е важно за здравјето на цревата.

Јаболка
Консумирањето на едно јаболко на ден навистина има големо влијание врз здравјето. Диткоф посочува дека ова овошје содржи многу влакна, дури четири грама по порција.
Патем, исхраната богата со растителни влакна е поврзана со помал ризик од срцеви заболувања и дијабетес тип два.
„И дефинитивно не треба да го лупите!“,
Истакнува диететичарот, додавајќи дека кожата на јаболкото е богата со полифеноли и антиоксиданси кои штитат од оксидативен стрес, кој е поврзан со многу хронични заболувања.

Цимет
Овој зачин не само што е вкусен додаток на разни задоволства или кафе, туку е и многу здрав.
„Иако овие резултати се уште прелиминарни, истражувањата покажаа дека инсулинот може да помогне во борбата против отпорноста на инсулин или дијабетес тип 2“, вели диететичарот Диткоф.

Се разбира, тоа е исто така корисно за оние кои ги немаат овие проблеми, бидејќи помага во одржувањето на нормалното ниво на шеќер во крвта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *