РЕЦЕПТ ЗА КАШЛИЦА на баба: Направете старомоден ШЕРБЕТ, на децата ќе им се допадне

РЕЦЕПТ ЗА КАШЛИЦА на баба: Направете старомоден ШЕРБЕТ, на децата ќе им се допадне

Ова е сезона на настинки и вируси. Сите кашлаат и шмркаат, особено децата
Веројатно сите знаат да направат шербет, но да се потсетиме

Состојки

  • 3 лажички шеќер
  • 2 dl млеко

Начин на подготовка
Во мало тенџере или бокал истурете го шеќерот и ставете го на умерено силен оган да се карамелизира. Внимавајте да не ви изгори карамела. Со млекото прелијте ја стопената карамела. Карамелот ќе се кристализира и стврдне.

Оставете го на оган и со мешање почекајте да зоврие шербетот. Кога карамелот ќе се стопи во млекото, истурете го во шолја малку да се излади. Пијте топло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *