Еве зошто јајцата никогаш не треба да се варат во вода

Еве зошто јајцата никогаш не треба да се варат во вода

Следниот пат кога ќе сакате да подготвите тврдо варено или меко варено јајце, не варете го во вода

Водата прска наоколу, лушпата може да пукне, а јајцето е невозможно да се лупи… Следниот пат кога ќе сакате да подготвите тврдо варено или меко варено јајце, не гответе го во вода, пишува Активни, а пренесуваат Градски магазин . Останете во тек подолу каде ви откриваме многу подобро решение.

Јајцата издинстајте ги
Се што ви треба е тенџере со пареа и малку вода. Истурете малку вода во тенџерето (важно е да не го допира додатокот), а потоа премачкајте ги јајцата врз додатокот што се вари и зовријте ја водата. Ултра жешката пареа ќе го загрее јајцето на ист начин како зовриена вода или топла тава. Единствената разлика е што варењето на пареа е понежно – белката ќе биде помека, а жолчката покремаста.

За тврдо варено јајце, варете го јајцето на пареа 10 до 12 минути. Вака подготвеното јајце е одлично за правење салати или едноставно посолете го, додадете прстофат мелен пипер и уживајте. Од друга страна, за меко варено јајце – и за совршено сварена белка и жолчка, варете го јајцето околу 6 и пол минути, па веднаш изладете го со ладна вода.

И за крај, уште еден кулинарски трик – како да знаете дали јајцето е свежо? Едноставно потопете го во сад со вода. Ако потоне, тогаш е свеж, а ако плови, значи дека веќе не е употреблив.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *