Готвачот откри одличен трик за пржење сланина: „Ќе биде покрцкаво, а маснотиите нема да прскаат насекаде!“

Готвачот откри одличен трик за пржење сланина: „Ќе биде покрцкаво, а маснотиите нема да прскаат насекаде!“
Таа објасни дека се што треба да направите е да ја ставите сланината во тавче и потоа да додадете вода, колку да ја покрие сланината.

Многу луѓе сакаат да јадат крцкава сланина наутро за појадок, но не секој знае како да ја постигне таа совршена крцкавост . Покрај тоа, процесот на подготовка на оваа храна често може да биде многу неуреден поради прскање со маснотии. Сепак, една готвачка го сподели нејзиниот метод на печење сланина, што ќе ја направи највкусна и најкрцкава досега, а нема да има толку многу хаос, пишува The Sun.

@jennifervalentyne

Bacon Hack #crispybacon #hack #tip

♬ Back In Black – AC/DC


Таа објасни дека се што треба да направите е да ја ставите сланината во тава и потоа да додадете вода , колку да ја покрие сланината. Потоа го демонстрираше, земајќи чаша и ја наполни со вода од чешма, а потоа ја истури во тавата. Таа објасни дека додавањето вода во сланината додека готвите прави две работи, создава крцкава сланина и исто така спречува маснотијата да се распрсне надвор од тавата.

– Сланината се пече додека не испари целата вода. Можеби на тој начин е потребно малку повеќе време, но навистина вреди – изјави готвачот.

Многу корисници беа воодушевени од трикот и и се заблагодарија што го сподели во коментарите.
– Ова морам да го пробам денес – напишал еден корисник.
– Имав сомнежи за овој метод, но го пробав и сланината е одлична, благодарам – додаде друг.
Некои корисници беа загрижени за мешањето на водата со маслото, но готвачот во коментарите објасни дека водата се преврива пред маснотиите да се претворат во течност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *