Помешајте чаша јогурт со овие 3 состојки и уживајте во резултатите: Помага во текот на слабеењето, ги чисти цревата и спречува дуење!

, Image: 227218681, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

Помешајте чаша јогурт со овие 3 состојки и уживајте во резултатите: Помага во текот на слабеењето, ги чисти цревата и спречува дуење!
Иако е особено важно одвреме-навреме да се исчистат цревата од токсините и хемикалиите кои секојдневно ги внесуваме во организмот, за нормално функционирање на метаболизмот, потребно е одвреме-навреме да се прави детоксикација и можете да го направите тоа. природно со хранливи материи и лековити намирници.

Можеби звучи малку чудно, но оваа постапка некои ја нарекуваат „пилинг на дебелото црево“. Овој пијалок лесно се прави бидејќи се состои од пет намирници кои сигурно ги имате во домот.

Освен што ќе го прочисти вашето тело, овој еликсир ќе ви помогне да ослабете, но и да го забрзате метаболизмот. Се препорачува и за луѓе кои имаат проблеми со запек и надуеност, пишува Sensa. Затоа, доколку сакате да ги изгубите вишокот килограми и да направите мини детоксикација, овој напиток треба да го пиете само 30 минути пред појадок и да го замените за вечера.
Потребно е: 250 мл јогурт, 100 мл вода, 2 лажици мелено ленено семе, 3 суви сливи, 1 лажица суво грозје

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се матат додека не се добие еднолична смеса. Уживајте во хранлив пијалок кој е полн со влакна и кој одлично ќе делува против запек и надуеност.

Ова е идеална замена за нездрави слатки и грицки, па може да ви помогне и да изгубите тежина!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *