НЕ ФРЛАЈТЕ ЈА КОРАТА од БАНАНА, МНОГУ ГРЕШИТЕ: Нема да верувате колку може да ви биде од неверојатна корист!

Главен детаљ на шејковите и незаменлив скапоцен камен при подготовката на утринските оброци во форма на житарки и овошје. Сепак, што правите со кората од банана? Завршува во ѓубре, како и во повеќето домаќинства, ќе претпоставиме.

Веројатно никогаш не сте размислувале да го користите на кој било начин . Ако ја скокотнавме вашата љубопитност, денес ви ги откриваме сите начини на кои можете да ја користите кората од банана .
Заборавете на класичните креми за чевли кои имаат силен мирис и можат да остават траги на вашата облека. Полирањето на чевлите со кора од банана е сосема природен начин за нега на кожните чевли , како и на сите лакирани детали.

Внатрешната страна на кората треба да се втрие на површината на чевелот или чизмата и за миг ќе се појави неверојатен сјај на нивната површина. Потоа користете мека крпа за да ги отстраните трагите од кората. Најдобри резултати ќе ги добиете ако користите малку позрела банана
Кора од банана содржи амино киселини и витамини А, Б, Ц и Е кои прават чуда на кожата . Исто така, многу ефикасно се борат со чешањето на стапалата и ви прават непријатност, особено во лето. Неколку дена по ред потребно е да се втрие внатрешната страна на кората од бананата на проблематичните места на стапалата , за да се видат извонредни резултати.

Многу производи кои ги користите за нега на вашата кожа, а особено за областа околу очите, се направени од кора од банана. Познато е дека бананите се одлични за нега на чувствителна и надуена кожа , а благодарение на нивните навлажнувачки својства и ја даваат потребната влажност и мазност на кожата . Исто така, многу ефикасно се бори со темните дамки на лицето и малите лузни .
Кора од банана е многу моќен антиоксиданс , а со тоа и заштита од оксидативно оштетување, притоа придонесувајќи за забавување на стареењето на кожата . Нанесете ја кората од банана на лицето под очите и оставете ја да делува околу 15 минути. Голема разлика ќе забележите во отсуство на надуеност и темни кругови во тој регион.

Кора од банана се смета за врвен домашен лек. Ако сте страдале од каснување од комарец и не можете да се справите со чувството на чешање , кората од банана може многу да ви помогне. Втријте го на чувствителното место и гледајте како исчезнува чувството на чешање . Бананите се природно полни со полисахариди, кои се познати по своите антиинфламаторни својства и го намалуваат отокот .

Доколку имате проблеми со акните и сте ги пробале сите можни третмани и креми, дајте шанса и кора од банана . Бананите содржат лектин и цинк кои имаат антибактериски својства и помагаат во заздравувањетона раните.

Кора од банана истријте ја на пределот на кожата покриена со акни и оставете ја да делува околу 10 минути , а потоа исплакнете. Препорачливо е да ја повторувате оваа постапка најмалку три пати на ден во текот на 7 дена за да ги видите посакуваните резултати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *