Боранија (РЕЦЕПТ):Старите домакинки ја открија долго чуваната тајна на ова популарно јадење

Боранија (РЕЦЕПТ):
Рецепт за боранија
Состојки

  • маснотии 1 лажица
  • 2 главици кромид
  • лук 2 чешниња
  • сол по вкус
  • бибер по вкус
  • копар по вкус
  • боранија 1/2 кг
  • брашно 1 лажица
  • пиперка 1 лажиче
  • павлака

Како да се подготвите
Во тавата ставаме малку маснотии, околу половина тенџере, го додаваме исечканиот кромид и динстаме неколку минути. Додадете боранија и сите останати состојки, а потоа прелијте 2 dcl вода.

Боранијата ја динстаме додека да омекне, по потреба додаваме вода. Кога ќе биде готово, направете намаз со 1 лажица маснотии, 1 лажица брашно и 1 лажичка пипер. Целата боранија ја преливаме и оставаме уште малку да се свари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *