Уринирате често ноќе? Тоа може да биде знак за некои здравствени проблеми

Уринирате често ноќе? Тоа може да биде знак за некои здравствени проблем.
АКО понекогаш се будите ноќе и имате потреба да уринирате, тоа е сосема нормално. Можеби сте испиле премногу течност и ви е полн мочниот меур, па ви сигнализира дека треба да се испразни. Меѓутоа, ако тоа ви се случува често, тоа може да се должи на здравствен проблем.

Честото мокрење во текот на ноќта или ноктуријата обично се дефинира како станување барем еднаш навечер за да уринирате. Ако тоа се случува често, односно повеќе од два или повеќе пати, време е да се консултирате со лекар.

„Честото ноќно мокрење станува проблем кога чувствувате дневен замор како резултат на прекинатиот сон“, вели професорот по урологија на Универзитетот Колумбија, Метју Рутман.

Ноктурија обично се јавува затоа што вашиот мочен меур тешко ја задржува урината или произведувате повеќе урина ноќе отколку во текот на денот.
Еве неколку вообичаени причини зошто треба да уринирате навечер.

Висок крвен притисок
Според студијата од 2019 година претставена на годишниот научен состанок на Јапонското здружение за циркулација, луѓето кои се разбудиле барем еднаш во текот на ноќта за да одат во тоалет, имале 40 отсто поголеми шанси да имаат висок крвен притисок.

Се разбира, тоа не мора да биде причина, па затоа најдобро е да се измери притисокот и да се провери дали е покачен или во нормални граници. Ова е особено важно ако сте изложени на ризик од хипертензија, а некои од факторите кои ја предизвикуваат се дијабетес, јадење премногу натриум и премалку калиум, физичка неактивност, прекумерна тежина, пушење, семејна историја на хипертензија и премногу пиење. алкохол.

Проблеми со спиењето
Колку повеќе се будите, толку е поголема веројатноста да станете и да одите во тоалет. Значи, можеби воопшто не ве буди нагонот за мокрење, туку проблемите со спиењето, вели др. Рутман.

Проблемите со спиењето вклучуваат апнеја, состојба кога престанувате да дишете додека спиете. Една неодамнешна студија покажа дека лекувањето на апнеја може да ја третира и ноктуријата, пишува Men’s Health.

Лоши навики за пиење
Алкохолот е диуретик, го зголемува производството на урина, па пиењето доцна во ноќта може да доведе до прекумерно мокрење во текот на ноќта. Пиењето премногу течност навечер, без разлика на видот, исто така може да предизвика ноктурија.

Совет од докторот е да не се консумираат пијалоци два до четири часа пред спиење, а особено да се избегнува алкохол.

Одредени лекови
Некои лекови кои лекуваат едем и висок крвен притисок се исто така диуретици. Ако страдате од често мокрење навечер, земете ги шест или повеќе часа пред спиење. Ако земате друг лек, проверете дали честото мокрење е на листата на можни несакани ефекти.

Нелекуван дијабетес
Кога имате дијабетес, можно е почесто да уринирате, вели урологот др. Џејсон М. Филипс.

„Доколку се сомневате на дијабетес, можете да направите уринарен тест, кој мери неколку работи, вклучително и гликоза“, тврди докторот.

Зголемена простата
Како што стареат мажите, нивната простата може да се зголеми до големина на орев. Ова може да се должи на промените во нивото на хормоните, вклучувајќи го и производството на тестостерон или акумулацијата на дихидротестостерон.

Зголемената простата може да изврши притисок врз мочниот меур, правејќи да се чувствувате како да треба да се празнете почесто од вообичаено, вели др. Филипс.

Поголема од нормалната простата може да предизвика и други уринарни симптоми, како што се проблеми со започнување или запирање на протокот, слаб проток или чувство дека мочниот меур не е празен по празнењето.

Инфекција на мочниот меур Инфекцијата на мочниот меур
е проблем што ги погодува претставниците на двата пола, особено оние мажи кои имаат зголемена простата, камења во бубрезите или стеснет уретра поради сексуално преносливи болести или повреди. Знаците на инфекција, покрај честото мокрење, вклучуваат печење, треска и крвава или заматена

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *