Кои се здравствените придобивки од пиењето вода со лимон наутро

Кои се здравствените придобивки од пиењето вода со лимон наутро

Започнувањето на денот со чаша вода со лимон е секогаш актуелен тренд за здравје и исхрана. Во зима повеќе внимаваме на содржината на витамин Ц и заштитата од настинки, во лето – за хидратација и освежување на организмот. Пиењето вода со лимон има многу придобивки. Некои од нив се потврдени со научни извештаи, други – искуството на многу луѓе кои го користат овој пијалок наутро.

Се препорачува да се пие вода со лимон наутро, по можност веднаш по будењето, околу половина час пред првиот оброк. За да ги забележите неговите корисни ефекти врз телото, користете го редовно најмалку две недели. Чаша вода со лимон обезбедува само 9 калории. и ги покрива потребите на организмот за витамин Ц во 25%. Ова е вкусен пијалок и алтернатива на чистата вода. Дали вреди да се пие вода со лимон? Научно докажани здравствени придобивки Водата со лимон содржи антиоксиданси. Сокот од лимон е извор на флавоноиди – антиоксидантни соединенија кои ја штитат ДНК и протеините на клетките на телото од оштетување на слободните радикали.

Како резултат на тоа, тие можат да го намалат ризикот од рак, невродегенеративни болести и кардиоваскуларни болести. Флавоноидите од лимон го намалуваат крвниот притисок и ја зголемуваат чувствителноста на ткивото на инсулин, со што учествуваат во превенцијата од дијабетес. Водата со лимон помага да се ослободите од камењата во бубрезите. Сокот од лимон е богат со лимонска киселина, соединение кое го спречува врзувањето на калциумот и формирањето на нерастворливи камења во бубрезите. Бројни студии кај луѓе потврдија дека естерите на лимонската киселина помагаат во растворање на постоечките бубрежни камења и спречување на формирање на нови.
Водата со лимон, тестирана на празен стомак, совршено навлажнува. Водата со лимон покажува многу карактеристики на чиста вода. Еден од нив е и хидратацијата на телото. Напитокот може дури и да биде малку поефикасен бидејќи содржи повеќе електролити отколку само вода. За да го надополните недостатокот на течност во организмот по ноќта, вреди да посегнете по вода со лимон наутро.

Водата со лимон помага да се ослободите од вишокот килограми. Водата со лимон е корисна за слабеење бидејќи ако ја пиете се чувствувате сити и сити. Кога желудникот е полн, помалку се чувствуваме гладни. Водата со лимон помага во чистење на телото од токсини.

Како чиста вода, пиењето многу вода со лимон предизвикува зголемено диуретично дејство, побрзо отстранување на токсините од телото и поголемо разредување. Водата со лимон ја подобрува меморијата и концентрацијата. Подобрата способност за фокусирање и побрзите мисловни процеси повторно се должат на правилната хидратација на телото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *