Кога ќе го прочитате ова, ќе бидете изненадени, еве за што се помага јаболковиот оцет

Кога ќе го прочитате ова, ќе бидете изненадени, еве за што се помага јаболковиот оцет

Јаболков оцет има многу придобивки, но веројатно никогаш не сте слушнале за некои од нив. Еве ги проблемите со кои може да ви помогне.

Губење на косата Ако имате проблеми со губење на косата или ретка коса, јаболков оцет може да ви помогне. Полн е со хранливи материи и ќе ја регулира pH вредноста на скалпот. Исто така, се покажа дека ја згуснува косата и ги отстранува мртвите клетки од кожата кои можат да го спречат растот на косата, а исто така помага при чешање на скалпот и првут.

Астма Ако имате проблеми со дишењето, важно е да го користите третманот пропишан од вашиот лекар, но исто така можете да користите јаболков оцет како природен лек кој може да помогне.

Кашлица Сувата кашлица е болна и многу иритирачка. Ако барате природен лек, јаболков оцет може да ви помогне, без штетни хемикалии и лекови.
Дијареа Јаболков оцет е одличен лек за дијареа. Делува како антисептик, па се бори со бактерии кои можат да предизвикаат дијареа, а високата содржина на пектин ја ублажува иритацијата на цревата. Се препорачува да се измешаат две лажици оцет во 250 мл вода, три пати на ден.

Несоница Ако не можете да спиете, испијте мешавина од една лажица јаболков оцет и 250 мл вода пред спиење. Пробајте го и проверете дали работи.

Вртоглавица Искуството покажа дека јаболков оцет може да помогне при вртоглавица, а се претпоставува дека тоа се должи на ефектот врз крвниот притисок и нивото на шеќер во крвта.

Ушно воспаление Измешајте јаболков оцет, алкохол и вода во еднакви делови. Натопете парче памучна волна во оваа смеса, ставете го во уво и оставете го да отстои пет минути. Потоа извадете ја памучната волна и легнете така што течноста ќе излезе од увото. Користете фен за коса за да го исушите увото што е можно подобро.

Егзема Пијте две лажици јаболков оцет три пати на ден со лажица мед во чаша вода или нанесете мешавина од половина чаша вода и една лажица јаболков оцет на кожата.
Уморни и болни очи Ако имате проблем со очите, пијте мешавина од две лажици оцет, две лажици мед и 250 мл вода три пати на ден.

Главоболка Поради богатството со хранливи материи, јаболков оцет може да ги ублажи мигрените и главоболките. Пробајте го и проверете дали работи

Артритис Јаболков оцет во комбинација со мед може да се користи за лекување на артритис. Може да се нанесе на болки во зглобовите или да се зема како раствор три пати на ден.

Замор Ако имате проблем со хроничен замор, тоа значи дека на вашето тело му треба внимание. Повеќето луѓе со овој проблем не спијат доволно. Измешајте чаша мед и 3 лажици јаболков оцет, а потоа земете една лажица од оваа смеса пред спиење. Ако не заспиете за еден час, повторете ја постапката.

Труење со храна Јаболков оцет ги убива бактериите и има смирувачки ефект врз работата на цревата, така што ќе ви донесе моментално олеснување во случај на труење со храна. Доволно е да измешате две лажици јаболков оцет во чаша топла вода и да го испиете пред јадење.

Металоиди Јаболков оцет ја имитира киселата средина која природно се наоѓа во стомакот и помага во варењето на храната, така што може да ви помогне при проблеми со недостаток на киселина. Една лажица јаболков оцет треба да ги среди работите.

Висок крвен притисок Доколку имате проблем со висок крвен притисок, се препорачува да пиете две лажици јаболков оцет дневно со 250 мл вода, три до четири пати на ден.

Бубрезите и мочниот меур Конзумирањето на разреден јаболков оцет ќе ви помогне да одржите малку кисела средина во уринарниот тракт. Ова ќе го намали растот на бактерии кои можат да предизвикаат инфекции.

Менструација Јаболков оцет може да помогне да се регулира менструалниот циклус и да се спречи обилно крварење. Пијте две лажици јаболков оцет измешани во чаша вода три пати на ден.

Проблем со вишокот килограми Ако сакате да се ослободите од вишокот килограми, се препорачува да пиете две лажици јаболков оцет во чаша вода секое утро пред јадење, а истата смеса можете да ја направите во текот на денот и да ја голткате со оброк за да спречите прејадување и подобрување на варењето.

Затнат нос Јаболков оцет може да се користи за инхалација, со што се елиминира блокадата и воспалението што може да доведе до таква состојба.

Белење на заби Можете да ги протриете забите со јаболков оцет за да ги избелите, или да измешате лажица оцет и чаша вода и да ги користите како средство за плакнење на устата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *