Најдобра домашна ШТРУДЛА со ЏЕМ: Вкусно старомодно уживање во кое СИТЕ уживаат

Најдобра домашна ШТРУДЛА со ЏЕМ: Вкусно старомодно уживање во кое СИТЕ уживаат.
Старомоден деликатес во кој ќе уживате.
Состојки за тестото:

  • 500 гр брашно (тип 500)
  • 250 мл млеко
  • 100 мл масло
  • 2 јајца
  • 1/2 коцка свеж квасец (25 g)
  • 1/2 лажичка сол
  • 5 лажички шеќер

Полнење:

  • џем (опционално)

За премачкување на кифличките:

  • 1 жолчка од јајце
  • неколку капки масло

Подготовка

Квасецот се промешува во 250 мл млако млеко и се додава една лажица шеќер, па се остава да нарасне околу 15 минути. Во брашното додадете ги квасецот, јајцата, маслото, шеќерот и солта. Замесете мазно тесто. Можете да го измешате со адитиви за тесто со помош на миксер. На малку набрашнета површина замесете го соединетото тесто уште малку.
Тестото поделете го на два дела (две јуфки), покријте го со крпа и оставете да нарасне 45 минути.

Разредете ги тестенините што е можно повеќе, а потоа обилно намачкајте со џем по целата површина на тестото. Свиткајте и наредете во намрсен плех. Кифличките премачкајте ги со жолчка и додајте неколку капки масло. Печете околу 45 минути на температура од 200 степени.

Готовата штрудла попрскајте ја многу малку со вода, покријте ја и оставете ја малку да се излади. Ролатите посипете ги со шеќер во прав и послужете ги топли.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *