Старомоден ЕВТИН рецепт за вкусна и СОЧНА торта: Бисквит со портокали според готвењето на баба

Старомоден ЕВТИН рецепт за вкусна и СОЧНА торта: Бисквит со портокали според готвењето на баба
Торта што ќе го воодушеви вашето домаќинство

Сега кога сочните портокали се во сезона, би било штета да не го направите овој десерт. Само една мала забелешка пред да започнете со подготовката: задолжително измијте ја кората добро пред да ја изрендате!
Состојки:

  • 150 гр омекнат путер
  • 250 гр шеќер
  • 4 големи јајца
  • 3 големи портокали
  • 250 гр брашно
  • 1 лажичка прашок за пециво

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Со хартија за печење обложете квадратен плех (20 x 20 cm).

2. Убаво измешајте ги путерот и шеќерот. Кон него постепено додавајте четири жолчки, а потоа сокот и кората од портокалите.

3. Во посебен сад измешајте ги брашното и прашокот за пециво и постепено додајте ги во веќе подготвената смеса. Промешајте со шпатула или жица за матење.

4. Белката се мати со пенеста миксер додека не се стегне и нежно се меша во претходната маса.

5. Тестото префрлете го во подготвеното јадење и печете 40-45 минути. Проверете со чепкалка дали бисквитот е готов.

6. Посипете ја тортата со шеќер во прав, почекајте да се излади пред да ја послужите и уживајте во неа со шолја чај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *