Трикот на старите МОНАСИ: Еве како можете да зготвите ОРИЗ без капка вода

Трикот на старите МОНАСИ: Еве како можете да зготвите ОРИЗ без капка вода

Хранлив е, евтин и може да се користи за приготвување и многу едноставни и вкусни јадења
Како да се готви ориз без вода? Пробајте го овој трик
Звучи смешно, нели? Оризот, за разлика од компирот, на пример, не може да се јаде само кога е изложен на високи температури. Не може да се пече во фолија. Треба да го сварите во вода за да го јадете. Дали си сигурен? Ве уверуваме дека вака приготвениот ориз има многу подобар вкус.

Според докажаниот метод на нашите баби, оризот треба да се готви во двојно повеќе вода од сувите зрна. т.е. две чаши вода треба да се прелива на чаша ориз. Едноставно, иако многу луѓе имаа проблем со тоа.
Добро, но да дојдеме до поентата, а тоа е како да се готви ориз без вода. Одговорот е поедноставен и поочигледен отколку што мислите. Поентата е едноставно да се користи друга течност наместо вода. Што? Зависи за што сакате да го користите оризот подоцна. Тоа може да биде млеко, супа, која било супа или сос.

Оризот отекува за време на готвењето и ја впива течноста. Благодарение на овој едноставен трик, можете да го подобрите неговиот вкус или целосно да го промените. Се зависи од тоа со што ги покривате зрната.
Кога станува збор за супа или сос, ова делува двојно. Не само што ги подобрува квалитетите на оризот давајќи му вкус, туку позитивно влијае и на конзистентноста на течноста. Сосот, веднаш сварен со оризот, ќе биде совршено густ и кремаст.
Друга предност на овој метод е заштедата на време. Совршено решение, нели?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *