Кога ќе го додадете ОВА во џем од кајсии, се создава најдобриот ДЕСЕРТ: Оние кои го пробале рецептот тврдат дека е подобар дури и од ЧОКОЛАДЕН КРЕМ

Кога ќе го додадете ОВА во џем од кајсии, се создава најдобриот ДЕСЕРТ: Оние кои го пробале рецептот тврдат дека е подобар дури и од ЧОКОЛАДЕН КРЕМ
Домот не е дом без домашен џем од кајсии

Ако сакате да го усовршите овој десерт и да го подигнете неговиот вкус на следното ниво, задолжително додајте една работа. Се работи за ванила.

Состојки:

  • 3 кг добро зрели, исчистени кајсии
  • 400 гр шеќер
  • сок од 2 големи лимони
  • мешунки од ванила или шест кесички ванилин шеќер

Подготовка:

Кајсиите измијте ги и исечкајте ги на четвртинки, прелијте ги со лимонов сок и шеќер и со раце изгмечете ги да добијат каша, по желба можете да ги оставите парчињата, но и да се распаднат при готвењето. Доколку деловите од плодот се оштетени, отстранете ги и не фрлајте ги костенките, со додавање на повеќе кајсии и костеници можете да направите одличен ликер. Истурете ја масата во поголемо тенџере, додадете го зрното ванила и варете на силен оган, кога ќе зоврие, малку намалете ја температурата и варете со повремено мешање, кога ќе почне да се згуснува, треба често да мешате за да не изгори. .

Заглавувањето е подготвено кога ќе го повлечете заварувачот по дното и ќе го видите патот зад него.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *