Вака ТУРЦИТЕ прават НАЈВКУСНИ ЌОФТИНА : Не ставаат ни ЈАЈЦА ни презла, а толку се СОЧНИ што ќе ги засакате

Вака ТУРЦИТЕ прават НАЈВКУСНИ ЌОФТИНА : Не ставаат ни ЈАЈЦА ни презла, а толку се СОЧНИ што ќе ги засакате
Откако ќе ги пробате, ќе ги правите постојано
Сите сакаме полнети ќофтиња и ги правиме на класичен начин, а матените јајца или бајат леб се задолжителни, освен месото. А Турците тоа го прават малку поинаку, а полнетите ќофтиња им се толку вкусни и сочни што секогаш ќе ги правите штом ќе ги пробате.
Неопходно е

  • 1 кг мелено говедско месо
  • 1 лажичка пиперка
  • 1 лажичка мелена лута пиперка
  • 1 лажичка слатка пиперка
  • 1 лажичка ким
  • 1 лажичка коријандер
  • 1 лажица рендан лук
  • 1/2 чаша магдонос
  • 1 главица кромид

  Подготовка:

  Исечкајте го кромидот и ставете го во водата. Во меленото месо додадете зачини, лук, магдонос и убаво измешајте. Процедете го кромидот и додадете го во смесата со месо. Добро измешајте, па со раце извадете и формирате топчиња, па пржете ги на врело масло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *