ОВА Е ХРАНА КОЈА ПРЕДИЗВИКУВА ЗАВИСНОСТ Вашето тело ја бара чисто заради задоволство!

ОВА Е ХРАНА КОЈА ПРЕДИЗВИКУВА ЗАВИСНОСТ Вашето тело ја бара чисто заради задоволство!

Постојат одредени намирници кои нашето тело, откако ќе ги проба, постојано ги бара подоцна, а тоа е исклучиво за свое лично задоволство.
Ова се веќе првите знаци на зависност, а овие намирници ја предизвикуваат.
Шеќер
Сестрите Ковач со години НЕ ЗБОРУВААТ, јавно се ОДБИЛЕ, а еден ДЕТАЛ од погребот на нивниот татко е доказ дека ни неговата СМРТ не ги помирила! (ВИДЕО)

Излегува дека не само изворот на јаглехидрати може да предизвика сериозна зависност, туку и производите што ги содржат како засладувачи, како што се слатки, зашеќерени пијалоци, бел леб и колачи.
Главниот проблем е што ние самите често предизвикуваме нездрава зависност. Како?
Сè е многу едноставно: со строга диета, поради недостаток на вистинска количина на гликоза во телото, енергијата нè напушта, се појавува замор и раздразливост.

А за да ја поправиме ситуацијата си дозволуваме да изедеме парче чоколадо или мала бонбона.
Се чини дека скудното уживање во слатките не може да и нанесе голема штета на фигурата, но и еден бисквит може драстично да го подигне нивото на шеќер во организмот, а по час и половина да падне под нивото кое било пред слатките.

Чоколадо
Како што знаете, чоколадото е одличен помошник во борбата против лошото расположение, проблемот е што откако ќе изедете едно парче е сосема невозможно да се запре.

Експертите велат дека главната карактеристика на чоколадото е тоа што придонесува за активно производство на серотонин, супстанца која го подобрува расположението.
Сепак, тоа се случува поради содржината на три стимуланси: шеќер, кофеин и теобромин, природен алкалоид за „добро чувство“, што значи дека чоколадото може да се класифицира како благ антидепресив. И иако, за разлика од апчиња, овој деликатес не може да и наштети на нашата психа, може целосно да и наштети на нашата фигура.

Сирење
Пред извесно време, на различни веб-страници, неколку пати блеснаа вести дека сирењето предизвикува сериозна зависност слична на дрога.
Секако, сирењето не претставува таква опасност како супстанци кои целосно го уништуваат телото за многу кратко време.
Покрај тоа, многу од нас можат да функционираат без сирење прилично долго време, но останува фактот дека супстанциите содржани во овој млечен производ навистина придонесуваат за лесна зависност.

Имено, сирењето содржи казеин, протеин кој се разградува при варењето и создава т.н. опијати. казоморфини.
Сирењето содржи многу повеќе казеин од млекото, сладоледот, путерот и другите млечни производи, што го прави да се издвојува од останатите и можеби предизвикува зависност.

Сладолед
Поради фактот што нашето омилено јадење од детството содржи огромно количество заситени масти и шеќер, не само што може значително да ни ја зголеми тежината, туку и да не претвори во зависници.
Овде функционира истиот принцип како и во случајот со чоколадото – сладоледот, по правило, предизвикува привид на вистинска еуфорија кај слатките заби, слична на онаа што ја доживуваат зависниците од дрога.
Проблемот е што со текот на времето, повторно по аналогија со силните психотропни супстанци, задоволството се намалува и се потребни се повеќе слатки за добро расположение.

Чипс
Главната опасност од сувиот компир, омиленото јадење на нашите деца, е тоа што е сосема невозможно да се јаде, да речеме, само едно парче.
Научниците овој феномен го нарекуваат „хедонска хиперфагија“ – јадење што било не за да го задоволи гладот, туку за задоволство. Која е магичната моќ на чиповите?
Според лекарите, многу производители, покрај солта и зачините, додаваат „тригери“ на чипсот – супстанци кои го стимулираат центарот за задоволство во мозокот.

Пушењо месо
Таквата зависност може да настане поради честото консумирање храна богата со масти од животинско потекло.
Покрај тоа, докажано е дека со болна менструација, зачинетата и мрсна храна може да ја ублажи непријатноста, но само на одредено време, по што ќе мора повторно да одите во фрижидер.
Во меѓувреме, судејќи според најновите истражувања, чаденото месо содржи неоправдано количество адитиви и висок процент на скроб, кои се штетни за здравјето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *