Дали сте слушнале за новиот, ХИТ рецепт за АЈВАР? Домаќинките се ЛУДИ за овој НАЧИН на подготовка, тврдат дека се е многу ПОЛЕСНО

Потребно е да се одвои многу време за подготовка на традиционалната молитва
Дали сте слушнале за новиот, ХИТ рецепт за АЈВАР? Домаќинките се ЛУДИ за овој НАЧИН на подготовка, тврдат дека се е многу ПОЛЕСНО

Сепак, деновиве нашироко се споделува рецептот за ајвар за кој е потребно само еден час да се подготви. Сепак, на крајот треба да го ставите ајварот во рерна и да оставите се да врие уште три часа. Сите жени кои го пробале велат дека се воодушевени бидејќи дефинитивно заштедува време, а процедурата е многу поедноставна.

  • 5,5 кг пиперка
  • 2 кг модри патлиџани
  • 7,5 dcl масло
  • 5-10 феферони (во зависност од тоа дали сакате поблаги или потопли, сами одредете ја количината на феферони)
  • 0,5 l алкохолен оцет
  • 2,5 l вода
  • 3 лажици сол
  • 4 лажици шеќер
  • 1 лажица зрна бибер

Подготовка:
Измијте ги модриот патлиџан и пиперката, исчистете ја пиперката од семките и сето исечкајте го на коцки.
Во тенџере со ладна вода ставете оцет, сол, шеќер, зрна бибер и феферони.Кога водата ќе зоврие ставете ги повторно да се варат исечканите пиперки и патлиџаните.Во зависност од големината на тенџерето, количината на пиперките и патлиџаните ќе го изладат вриењето вода, а кога повторно ќе зоврие по 2 до 3 минути извадете ги модриот патлиџан и биберот и оставете ги да се изладат. Повторете ја постапката додека зеленчукот не се свари.

Во блендер потребно е изладените пиперки, модри патлиџани и феферони да се сомелат, да се стават во тенџере (по можност плитко и широко), да се додаде масло и да се варат 2 часа на средна температура со постојано мешање.Можете да ги ставите и во рерна на 180 Целзиусови и печете три на час. На секои половина час извадете ја тавата од рерна и промешајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *