Направете пијалак од праска: Вистински женствен пијалок кој има фантастичен мирис и ВКУС, ќе ги воодушеви сите!

Направете пијалак од праска: Вистински женствен пијалок кој има фантастичен мирис и ВКУС, ќе ги воодушеви сите!
Многу брзо и лесно се прави

  • Сите знаеме дека ликерите се сметаат за женски пијалоци поради нивната блага арома и сладок вкус. Ако имате или сакате праски, ова е идеалниот рецепт за вас.
    Состојк
  • Еден кг праски
  • 2 л ракија или вотка
  • 300 гр шеќер

Подготовка:

Праските убаво измијте ги, па излупете ги и исечкајте ги на коцки. Ставете ги во голема стаклена тегла, додадете шеќер и алкохол, цврсто затворете и енергично протресете, за да се стопи шеќерот што повеќе. Оставете го на сончево место околу месец и половина, а доколку на дното се формира талог, протресете го од време на време. После тоа, процедете го ликерот преку густа газа и истурете го во стерилизирани стаклени шишиња. Затворете го капакот и чувајте ги на темно и ладно место.

Поради својата сладост најдобро се служи разладено, а многу лесно се прави, само треба малку трпение за добро да „старее“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *