Може да ги направи секој: Домашни кифлички на кои нема да можете да им одолеете

Може да ги направи секој: Домашни кифлички на кои нема да можете да им одолеете
Домашни кифлички едноставни, меки и крцкав

Веднаш замесете тесто и уживајте во домашните кифлички.
Состојки:

 • 1.200 грама брашно
 • 500 мл топло млеко
 • 2 коцки свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 150 мл масло
 • 2 јајца
 • 3 лажички сол
 • 1 јајце за премачкување
 • 250 гр маргарин
 • сусам за посипување
 • ленено семе за посипување

– Квасецот се раствора во топло млеко, се додаваат останатите состојки и на крај се додава брашното. Замесете мазно тесто и поделете го на десет кори.
Од секоја јуфка расукајте округла кора и исечете ја на десет дела. На почетокот на секој дел ставете по малку издробено сирење, соберете ги краевите од двете страни и завртете во ролат.
Повторете го ова со сите тестенини и готовите ролати ставете ги во плех подмачкан со масло, од оваа количина се печат околу три плехови за печење.

– Кифличките премачкајте ги со изматено јајце и посипете ги со сусам. Над ролатите ставете маргарин.

– Половина кифлички посипете ги со сусам, половина со лен. Како што сакате и оставете го тестото да нарасне.

– Врвните кифлички печете ги на 200 степени околу 30 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *